Додатоци за раст на косата

Што е опаѓање на косата?

Дали сте уморни од опаѓање на косата? Дали сакате погуста коса? Дали ви се крши косата при најмало влечење? Нема што да се грижите за опаѓање на косата кога на пазарот има повеќе додатоци за раст на косата за да ги решите вашите проблеми.

Косата ви паѓа или станува тенка и кршлива поради недостаток на исхрана и прекумерно загадување. Губењето на косата може да се припише и на стрес, неухранетост, хормонална нерамнотежа, хормонални нарушувања, па дури и прекумерно консумирање алкохол.

Многу луѓе сакаат вкусна, густа коса, и додека генетиката и надворешните фактори играат улога, внатрешните фактори се подеднакво важни. Додатоците за раст на косата се здобија со популарност како потенцијална помош за промовирање на здрав раст на косата. Во оваа статија, ја истражуваме употребата на додатоци за раст на косата, разговараме за клучните состојки и фрламе светлина на нивните потенцијални придобивки во негувањето и зајакнувањето на вашите плитки.

Опции за третман на опаѓање на косата

Природата на губење на косата е различна за секого. Факторите на животниот стил како хигиената и исхраната можат да влијаат на растот на косата. Генетскиот состав на поединецот исто така може да игра улога во појавата на опаѓање на косата.

Лекови на рецепт

Една опција за лекување и спречување на опаѓање на косата се лекови на рецепт. Се користат за третман на алопеција и клинички е докажано дека го обновуваат растот на косата.

Естроген, прогестерон, миноксидил, салицилна киселина и некои други хемикалии се користат како локални третмани за коса. Според Националниот институт за здравство, ципротерон ацетат се користи за лекување на опаѓање на косата што е предизвикано од одредени причини, како што е терапија за замена на хормони. Се користи и за подобрување на растот на косата.

Природни додатоци

За жал, лековите на рецепт често предизвикуваат бројни несакани ефекти. И тука можеме да прибегнеме кон помош на природни додатоци - тоа се природни додатоци за раст на косата кои можат да го стимулираат обновувањето на косата без опасни по живот несакани ефекти!

За среќа, постојат додатоци за раст на косата кои можат да помогнат да се запре опаѓањето на косата.

Кои се додатоците за раст на косата?

Додатоци за раст на косата го даваат на вашата коса токму она што им е потребно за да стане силна и густа. Тие се препорачани од лекарите и фризерите бидејќи природно го намалуваат опаѓањето на косата, го поттикнуваат растот на косата и го згуснуваат секое праменче од косата.

Тие го стимулираат растот на косата со зголемување на протокот на крв во фоликулите на косата, како и со обезбедување на сите потребни витамини и минерали кои се од витално значење за растот на косата.

Тие обезбедуваат хранливи материи кои ја негуваат вашата коса, кожа и нокти. Заедно со нив, се препорачува да имате хранлива урамнотежена исхрана и мултивитамини за да ги имате тие претрупан гази.

Што мислите за улогата на производите кои помагаат во борбата против опаѓањето на косата? Како сакате да изгледа вашата коса откако ќе ги изгубите вашите плитки? Известете ни во коментарите подолу.

Како функционираат додатоците за раст на косата?

Растот на косата е сложен процес под влијание на различни фактори, вклучувајќи ги генетиката, возраста, хормоналната рамнотежа и целокупното здравје. Фоликулите на косата бараат стабилно снабдување со основни хранливи материи за да создадат силни, здрави прамени. Недостатоците на овие хранливи материи може да придонесат за слабеење на косата, слаби фоликули и бавен раст.

Повеќето од додатоците за раст на косата содржат витамин Ц, биотин, витамин Б3 и витамин А. Сите овие хранливи материи се неопходни за раст на косата и целокупната функција на телото. Сосема е очигледно дека сите јадеме храна која ги содржи овие хранливи материи.

Меѓутоа, ако се земе како додаток, нашето тело редовно добива избалансирана количина на овие основни хранливи материи кои ни помагаат да останеме фит. Ајде да ја разгледаме употребата на овие витамини и минерали во однос на растот на косата:

 • Витамин Ц: помага да се создаде колаген кој е протеин потребен за раст на косата. Ја подобрува и апсорпцијата на железо, а со тоа ја зајакнува косата.
 • Биотин: Ова е главната компонента на сите додатоци за раст на косата. Тоа е коензим кој помага за производство на амино киселини. Исто така, ја подобрува силата и еластичноста на кортексот, најгустиот слој на косата.
 • Витамин Б3 или ниацин: го одржува протокот на крв во скалпот висок, одржувајќи го скалпот хидриран.
 • Колаген: Колагенот е протеин кој игра клучна улога во одржувањето на јачината и еластичноста на косата. Дополнувањето со колаген може да ги обезбеди градежните блокови неопходни за здрав раст на косата.
 • Saw Palmetto: Saw palmetto е хербален екстракт кој најчесто се користи во додатоците за раст на косата поради неговиот потенцијал да го инхибира ензимот 5-алфа редуктаза. Овој ензим го претвора тестостеронот во дихидротестостерон (DHT), кој може да придонесе за губење на косата кај поединци генетски подложни на андрогена алопеција.
 • Екстракт од конска опашка: Екстрактот од конска опашка е богат со силика, минерал кој ја поттикнува цврстината и густината на косата. Исто така, може да го поддржи производството на колаген, помагајќи во растот на косата.

Постојат и локални лекови за раст на косата кои се достапни. Тие работат со скратување на делот од опаѓање од циклусот на раст на косата и продолжување на фазата на растење на циклусот. Ова е исто така комбинирано со задебелување на минијатурните фоликули на косата во косата.

Мултивитаминот е уште еден додаток кој помага во одржување на нивото на важни витамини и помага во регулирање на циклусот на раст на косата и хормоните за раст на косата.

Придобивките од додатоците за раст на косата

 1. Промовира раст на косата: Додатоците за раст на косата обезбедуваат основни хранливи материи кои ја поддржуваат фазата на раст на фоликулите на косата, промовирајќи подолги и погусти прамени на косата.
 2. Го храни скалпот: Состојките во додатоците за раст на косата го негуваат скалпот, создавајќи здрава средина за фоликулите на косата да напредуваат.
 3. Ја зајакнува косата: Со снабдување со витални хранливи материи, додатоците за раст на косата може да го зајакнат шаблонот на косата, намалувајќи го кршењето и кршливоста.
 4. Решава нутритивни недостатоци: губењето на косата или бавниот раст може да се поврзе со недостаток на хранливи материи. Додатоци може да помогнат да се пополнат овие празнини во исхраната и да се поддржи оптималното здравје на косата.

Добрите и лошите страни на додатоците за раст на косата

Добрите страни на употребата на додатоци за раст на косата

 • Таблетите за раст на косата се ефтини.
 • Тие се лесно достапни во која било аптека.
 • Тие ја зајакнуваат не само вашата коса туку и ноктите. Исто така, тие ја намалуваат кршливоста на ноктите.
 • Тие се добри за кожата и помагаат да се отстранат кожните заболувања како егзема, дерматитис итн.
 • Тие помагаат во регулирањето на метаболизмот и оттука може да помогнат во контролирањето на тежината и нивото на шеќер.
 • Конечно, тие помагаат во отстранувањето на јаглеродниот диоксид од клетките.

Недостатоци на користење на додатоци за раст на косата

 • Употребата на додатоци за раст на косата бара трпение и конзистентност. Тие треба да се земаат на дневна основа најмалку 90 дена за да се видат првичните резултати. Затоа, не очекувајте добри резултати премногу брзо.
 • Тие може да се мешаат со други лекови, особено со антибиотици.
 • Не се препорачуваат за трудници.
 • Ако се предозира, може да доведе до избивање на кожата и акни.

Безбедносни мерки при земање додатоци за раст на косата

Иако додатоците за раст на косата се лекови без рецепт, се препорачува да се земат советите од лекар пред да се земат за да се избегнат прекумерно дозирање и други алергиски реакции.

Најчестите симптоми што може да ги доживеете ако сте алергични на додатоци за раст на косата вклучуваат:

 • Осип
 • Коприва
 • Плускавци
 • Иритација
 • Чешање
 • Оток

Ова не треба да предизвика големи грижи. Повеќето луѓе може да искусат малку симптоми, но ако сте почувствителни или имате други проблеми, вашиот лекар може да ве советува како да продолжите.

Всушност, добра идеја е да се консултирате со здравствен работник пред да користите каков било додаток.

Овие додатоци мора да се земаат како додаток на хранлива и урамнотежена исхрана, која треба да вклучува храна богата со биотин, витамини А, Ц, Б3 и цинк. Бидете трпеливи бидејќи ќе биде потребно време да се покажат резултатите.

Од друга страна, треба да го следите внесот на витамини и минерали. Конзумирањето големи порции витамини може да предизвика уште потешки состојби од едноставното опаѓање на косата.

Завршни зборови: Како да ја вратите косата?

Додатоци за раст на косата може да бидат вреден додаток на вашата рутина за нега на коса, обезбедувајќи основни хранливи материи за поддршка на здрав раст на косата. Сепак, важно е да се запамети дека резултатите може да варираат и препорачливо е да се консултирате со здравствен работник или дерматолог пред да започнете каков било нов режим на додатоци. Холистичкиот пристап, вклучувајќи урамнотежена исхрана, правилна нега на коса и здрав начин на живот, е клучен за одржување на жива и убава коса.

Постојат шанси лековите да не делуваат според вашите очекувања бидејќи нивната ефикасност варира од личност до личност. Можеби ќе сакате да пробате различни додатоци додека не го најдете оној кој работи за вас.

Тие имаат други здравствени придобивки и можат безбедно да се користат од повеќето луѓе. Несаканите ефекти се ретки, обично благи и веројатно ќе исчезнат по неколку дена.

Значи, следниот пат кога ќе ја видите вашата слаба линија на косата; не заборавајте да побарате препораки од вашиот лекар за овие додатоци за раст на косата.

Ги препорачувам овие додатоци за раст на косата

Споделете ја оваа страница

Еден одговор на „Додатоци за раст на косата

 1. Шелија

  Одлично! И покрај тоа што содржи многу зборови
  Анализирав во еден потег и се спуштив директно во областа за коментари за да ви се заблагодарам за ова
  влез, прекрасно! поздрав