Suplemente për dhëmbët

Shumë njerëz shpesh ndjehen të turpshëm për strukturën e tyre të keqe të dhëmbëve ose kur dhëmbët e tyre nuk janë mjaft të bardhë. Shëndeti dentar është i lidhur me shëndetin e përgjithshëm të cilin shumë nga njerëzit nuk e kuptojnë. Megjithatë, në ditët e sotme, ka një rritje të ndërgjegjësimit për shëndetin e dhëmbëve. Njerëzit po marrin suplemente për dhëmbët për të mbajtur një kujdes më të mirë oral. Le të zbulojmë se cilat janë në të vërtetë këto suplemente shëndetësore.

Një buzëqeshje e ndritshme dhe e shëndetshme mund të ndikojë ndjeshëm në pamjen tonë të përgjithshme dhe vetëbesimin. Ndërsa kujdesi i rregullt dentar është thelbësor, suplementet e dhëmbëve kanë fituar vëmendjen si ndihmesa të mundshme në promovimin e zbardhjes së dhëmbëve dhe shëndetit të përgjithshëm oral.

Çfarë janë suplementet e dhëmbëve?

Shëndeti oral luan një rol jetik në mirëqenien tonë të përgjithshme, duke përfshirë shëndetin e dhëmbëve, mishrave të dhëmbëve dhe gojës. Mbajtja e higjienës së duhur orale, duke përfshirë pastrimin e rregullt të furçës, pastrimin e dhëmbëve dhe kontrollet dentare, është thelbësore. Megjithatë, faktorë të ndryshëm, si plakja, gjenetika, zgjedhjet dietike dhe zakonet e jetesës, mund të ndikojnë në ngjyrën dhe shëndetin e dhëmbëve tanë. Suplementet e dhëmbëve synojnë të ofrojnë mbështetje shtesë në ruajtjen e shëndetit oral, promovimin e zbardhjes së dhëmbëve dhe përmirësimin e pamjes së përgjithshme të buzëqeshjeve tona.

Mangësia ushqyese është një nga arsyet kryesore përgjegjëse për deformime të ndryshme dentare. Këto suplemente për dhëmbët në fakt ju ofrojnë ushqimin e nevojshëm për të mbajtur dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të fortë. Ato janë të miratuara klinikisht dhe për këtë arsye të sigurta për konsum.

Si funksionojnë suplementet e dhëmbëve?

Suplementet e dhëmbëve përmbajnë disa vitamina dhe minerale thelbësore për një shëndet të mirë oral. Sëmundja periodontale është mjaft e zakonshme tek njerëzit me nivel të ulët të vitaminave dhe mineraleve dhe për këtë arsye mënyra më e mirë për t'i korrigjuar ato është marrja e suplementeve. Ato janë natyrale dhe nuk shkaktojnë asnjë efekt të dëmshëm në trup.

Përbërësit e suplementeve të dhëmbëve

Suplementet e dhëmbëve janë formuluar për të ofruar lëndë ushqyese thelbësore që mbështesin shëndetin e dhëmbëve, promovojnë zbardhjen e dhëmbëve dhe ruajnë higjenën orale.

Le të hedhim një vështrim në vitaminat dhe mineralet që përmbajnë këto suplemente -

 1. Proteina – Ndihmon në forcimin e themelit të dhëmbëve tuaj dhe ndihmon në zhvillimin e indeve lidhëse, së bashku me ndihmën për të forcuar sistemin imunitar.
 2. Kalciumi – Është i nevojshëm për zhvillimin e strukturës së dhëmbit.
 3. Fosfori – Ndihmon në rritjen e strukturës së dhëmbëve.
 4. Zinku – Është një mineral i rëndësishëm që zhvillon indet lidhëse të dhëmbëve dhe mbështet sistemin tuaj imunitar.
 5. Hekuri – Ndihmon zhvillimin e indeve lidhëse dhe mbron sistemin tuaj imunitar.
 6. Vitamina A – Nëse merret në sasinë e duhur, ajo mbron indet tuaja lidhëse dhe ndihmon në mirëfunksionimin e sistemit tuaj imunitar.
 7. Vitamina C – Ndihmon në ruajtjen e strukturës së ligamentit periodontal dhe ju jep një strukturë të mirë dentare. Ndihmon në prodhimin e kolagjenit, një proteinë e nevojshme për rritjen e indeve lidhëse.
 8. Acidet yndyrore omega-3 – korrigjon sistemin imunitar dhe parandalon inflamacionin në dhëmbë.
 9. Koenzima Q10 – Është një antioksidant i prodhuar natyrshëm nga trupi. Mund të ndihmojë në promovimin e shëndetit të mishrave të dhëmbëve dhe të mbështesë mbrojtjen natyrale të trupit kundër sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve. Suplementet e koenzimës Q10 mund të jenë të dobishme për ruajtjen e shëndetit oral optimal.
 10. Vitamina D – Është e dobishme për zhvillimin e indeve lidhëse dhe përafron indet e smaltit.
 11. Fluori – Një mineral që ndihmon kalciumin të përthithet në trupin tonë duke përfshirë strukturën e dhëmbëve.
 12. Probiotikët – Probiotikët janë baktere të dobishme që mbështesin një ekuilibër të shëndetshëm të mikrobiotës së gojës. Ato mund të ndihmojnë në reduktimin e baktereve të dëmshme në gojë, duke promovuar potencialisht shëndetin oral dhe duke parandaluar problemet dentare.
 13. Agjentët zbardhues – Disa suplemente të dhëmbëve përmbajnë agjentë zbardhues natyralë si qymyri i aktivizuar ose peroksid hidrogjeni. Këta përbërës mund të ndihmojnë në reduktimin e njollave sipërfaqësore në dhëmbë dhe kontribuojnë në një buzëqeshje më të ndritshme.

Përfitimet e suplementeve të dhëmbëve

 1. Zbardhja e dhëmbëve: Suplementet e dhëmbëve me agjentë zbardhues mund të ndihmojnë në reduktimin e njollave sipërfaqësore dhe promovimin e një buzëqeshjeje më të ndritshme. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se rezultatet mund të ndryshojnë në varësi të faktorëve individualë dhe shkallës së zbardhjes.
 2. Mbështetje për higjienën orale: Suplementet e dhëmbëve ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore që mbështesin shëndetin e mishrave të dhëmbëve dhe mbajnë higjienën optimale të gojës, duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve, kaviteteve dhe çështjeve të tjera të shëndetit oral.
 3. Smalti më i fortë i dhëmbëve: Lëndët ushqyese si kalciumi dhe vitamina D kontribuojnë në smaltin e dhëmbëve të fortë, i cili ndihmon në mbrojtjen kundër prishjes dhe ndjeshmërisë së dhëmbëve.
 4. Promovimi i shëndetit të mishrave të dhëmbëve: Përbërësit si vitamina C dhe koenzima Q10 mund të ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit të mishrave të dhëmbëve, duke reduktuar rrezikun e inflamacionit dhe sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve.

Të mirat dhe të këqijat e suplementeve të dhëmbëve

Përparësitë e përdorimit të suplementeve të dhëmbëve

 • Këto suplemente gjenden në çdo farmaci.
 • Ato ndihmojnë në ruajtjen e strukturës së dhëmbëve tuaj dhe parandalojnë çdo deformim dentar.

Disavantazhet e përdorimit të suplementeve të dhëmbëve

 • Këto suplemente tregojnë efekte pas një periudhe të rekomanduar përdorimi. Ju duhet të keni durim gjatë përdorimit të tyre.
 • Suplementet e dhëmbëve zakonisht vlerësohen shumë.

konkluzioni

Dhëmbët janë një nga pjesët e rëndësishme të trupit, pa dhëmbë nuk mund të përtypni. Pra, rëndësia e dhëmbëve është mjaft domethënëse prandaj nuk duhet t'i anashkaloni ata. Për një mish të dhëmbëve të shëndetshëm dhe dhëmbë të shëndetshëm, në të njëjtën kohë, duhet të pastroni dhëmbët dy herë në ditë dhe të hani një dietë ushqyese. Çështjet dentare nuk duhet të injorohen pasi janë të lidhura drejtpërdrejt me shëndetin e zemrës, siç zbulohet nga studimet.

Suplementet e dhëmbëve mund të jenë një shtesë plotësuese për rutinën tuaj të kujdesit oral, duke mbështetur zbardhjen e dhëmbëve dhe shëndetin e përgjithshëm oral. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se suplementet nuk duhet të zëvendësojnë kujdesin e rregullt dentar. Konsultohuni me një dentist ose profesionist të kujdesit shëndetësor për të përcaktuar suplementet më të përshtatshme për nevojat tuaja specifike dhe për të mbajtur praktika të mira të higjienës orale për shëndetin optimal të dhëmbëve.

Unë rekomandoj këto suplemente për Dhëmbët

Ndani këtë faqe

7 përgjigjet në "Suplemente për dhëmbët

 1. Les Brown

  Përshëndetje nga Idaho! Unë jam i mërzitur për vdekje në punë, kështu që vendosa të shfletoj faqen tuaj të internetit në iphone tim gjatë pushimit të drekës. Më pëlqejnë informacionet që jep këtu dhe mezi pres t'i hedh një sy kur të kthehem në shtëpi.

 2. Bro

  Mirupafshim! Ky postim për suplementet e dhëmbëve nuk mund të shkruhet më mirë! Leximi i këtij postimi më kujton shokun tim të mirë të dhomës! Ai gjithmonë vazhdonte të bisedonte për këtë. Unë do t'ia përcjell këtë artikull atij. Me siguri që ai do të ketë një lexim të mirë. Faleminderit për shpërndarjen!

 3. e çmuar_shirley

  Kur dikush shkruan një shkrim, ai/ajo ruan mendimin e një përdoruesi në mendjen e tij/saj se si një përdorues mund ta dijë atë. Pra, kjo është arsyeja pse ky artikull është i jashtëzakonshëm. Faleminderit!

 4. Nike

  Çkemi! Dikush në grupin tim në Facebook e ndau këtë faqe interneti me ne, kështu që unë erdha ta shikoja. Patjetër që më pëlqejnë informacionet. Unë jam duke shënjuar dhe do t'ua dërgoj këtë në Twitter ndjekësve të mi! Blog i mrekullueshëm dhe dizajn fantastik.

 5. i ri

  pershendetje! Unë e kam lexuar faqen tuaj të internetit për një kohë të gjatë tani dhe më në fund mora guximin të vazhdoj dhe t'ju bëj një thirrje nga New Caney Tx! Thjesht doja të përmendja të vazhdoni punën fantastike!

 6. jeshile

  Hmm duket sikur faqja juaj hëngri komentin tim të parë (ishte jashtëzakonisht i gjatë) kështu që mendoj se thjesht do ta përmbledh atë që kam paraqitur dhe do të them, po e shijoj plotësisht blogun tuaj. Edhe unë jam një shkrimtar aspirues në blog, por jam ende i ri në të gjithë këtë. A keni ndonjë këshillë dhe sugjerim për shkrimtarët fillestarë të blogut? Unë sigurisht që do ta vlerësoja.