Додатоци за раст на трепките

Убавината лежи во окото на гледачот, но убавината на окото е да имате долги, дебели трепки. Идеалните трепки доаѓаат со среќа и навистина придонесуваат за убавината на лицето, но што ако имате моќ да создадете.

Долгите и обемни трепки често се посакувани поради нивната способност да ги подобрат очите и да создадат волшебен изглед. Додека маскарата и лажните трепки нудат привремени решенија, додатоците за раст на трепките се здобија со популарност како потенцијална помош за промовирање на природен раст на трепките.

Идеални трепки

Имањето идеални трепки генерално се должи на генетски причини, но можете да се обидете да стекнете подобри трепки користејќи додатоци за трепките. Постојат голем број на природни и билни методи кои дефинитивно можат да помогнат во нејзиниот раст. Многу модели и актери се потпираат на овие додатоци и им веруваат да направат промена во нивните трепки.

Се појавуваат голем број проблеми во врска со растот на трепките, како што се употребата на токсини, алергиски реакции, инфекции на очите, тироидна жлезда, постојано триење на очите, зрачење преку сонце, медицински состојби и одредени тековни лекови кои можат да го спречат растот на трепките што доведува до нивно кршење.

Разбирање на растот на трепките

Трепките имаат природен циклус на раст кој вклучува фаза на раст (анаген), преодна фаза (катаген) и фаза на одмор (телоген). Различни фактори, како што се генетиката, возраста, хормоналните промени и надворешните влијанија, можат да влијаат на должината, дебелината и целокупното здравје на трепките. Додатоци за раст на трепките имаат за цел да обезбедат основни хранливи материи кои ја поддржуваат фазата на раст и го подобруваат квалитетот на трепките.

Кои се додатоците за раст на трепките?

Стапката на раст на вашите трепки најмногу зависи од вашите гени, но навистина има одредени хранливи материи кои го поддржуваат растот на трепките. Сите такви видови на хранливи материи може да се консумираат со помош на додатоци за трепките.

Додатоци за раст на трепките се формулирани за да ги хранат фоликулите на косата и да обезбедат есенцијални хранливи материи кои го поддржуваат растот на трепките.

Како функционираат додатоците за трепките?

Додатоците се составени од голем број важни хранливи материи кои всушност помагаат во процесот на раст на трепките. Овие додатоци содржат здрави хранливи материи кои обезбедуваат различни придобивки за телото, што на крајот резултира со раст на трепките.

Состојки на додатоци за раст на трепките

Некои важни хранливи материи кои се наоѓаат во додатоците за трепките вклучуваат:

 • Витамин Б-3 - Ова помага во стимулирање на растот на трепките, елиминирање на сувите трепки, а исто така го подобрува протокот на крв во влакната на вашите трепки, очигледно спречувајќи ги трепките да опаѓаат и го метаболизира кератинот.
 • Биотин – Биотинот, познат и како витамин Б7, е клучна состојка во многу додатоци за раст на трепките. Неопходно е за синтеза на кератин, протеинот кој ја формира структурата на трепките. Додатокот на биотин може да помогне во зајакнувањето и промовирањето на растот на поздрави трепки.
 • Витамин Ц – Како антиоксиданс, овој витамин ги штити вашите трепки од инфекции и други болести кои можат да го спречат растот на косата преку зајакнување на вашиот имунитет.
 • Витамин Е - Ова помага во подобрување на имунолошкиот систем и заштита на фоликулите на косата од спречување на оштетување на трепките. Овој витамин е важен дел од додатоците за трепките бидејќи помага во главниот транспорт на крв и кислород што резултира со предизвикување сериозни функции на косата на трепките.
 • Витамин H – Ова е многу важно бидејќи ги згуснува вашите трепки, го зголемува растот на трепките и помага во спречување на сушење и опаѓање на трепките. Генерално, го подобрува квалитетот на трепките и состојбата на вашите очи. Покрај тоа, хранливите материи како што се амино киселините и јаглехидратите исто така се апсорбираат од телото со помош на витаминот H.
 • Калциум – Овој минерал го намалува ризикот од опаѓање на косата предизвикано од состојби на тироидната жлезда. Помага и за усовршување на растот на трепките и спречување на нивното кршење.
 • Маслиново масло – ги зајакнува и хидрира вашите трепки правејќи ги да растат подолги и посилни.
 • Кокосово масло – делува не само како неверојатен навлажнувач туку и ги зајакнува трепките. Се што ви треба е да ги нанесете пред да одите во кревет.
 • Пептиди – Одредени додатоци за раст на трепките содржат пептиди, кои се кратки синџири на амино киселини. Пептидите можат да ги хранат и кондиционираат фоликулите на трепките, промовирајќи го растот на трепките и подобрување на нивниот изглед.
 • Пантенол - Пантенолот, исто така познат како про-витамин Б5, е честа состојка што се наоѓа во производите за раст на трепките. Помага во навлажнување и зајакнување на трепките, намалувајќи го кршењето и промовирајќи го нивното целокупно здравје.

Придобивките од додатоците за раст на трепките

 1. Подолги и пополни трепки: Додатоци за раст на трепките имаат за цел да ја поддржат фазата на раст на трепките, што потенцијално ќе доведе до подолги и пополни трепки со текот на времето.
 2. Подобрено здравје на трепките: Хранливите состојки во додатоците за раст на трепките можат да помогнат во зајакнувањето и состојбата на трепките, што ги прави помалку склони кон кршење и промовирање на целокупното здравје на трепките.
 3. Намалено опаѓање на трепките: со обезбедување на есенцијални хранливи материи, додатоците за раст на трепките можат да помогнат да се намали паѓањето на трепките и да се промовира поздрав циклус на раст на трепките.
 4. Практичност и леснотија на користење: За разлика од привремените решенија како што се лажни трепки или маскара, додатоците за раст на трепките нудат удобен и беспрекорен начин за подобрување на растот на трепките, барајќи само редовна потрошувачка според упатствата на производот.

Завршни зборови

Додатоци за раст на трепките може да бидат вреден додаток на вашата рутина за убавина, поддржувајќи го природниот раст и здравјето на вашите трепки. Иако резултатите може да варираат кај поединци, инкорпорирањето на овие додатоци, заедно со соодветна нега на трепките и здрав начин на живот, може да придонесе за развој на подолги, пополни и поздрави трепки. Како и со секој додаток, препорачливо е да се консултирате со здравствен работник пред да започнете нов режим.

Навистина има голем број на достапни додатоци за трепките кои ветуваат раст на трепките, но се сеќавате на важноста на овие хранливи материи. Секогаш проверувајте го производот и давајте му приоритет според корисните хранливи материи што ги има. Никогаш не паѓајте на вештачки производи бидејќи тие можат да предизвикаат несакани ефекти. Одете по природни производи и уживајте во весели трепки.

Ги препорачувам овие додатоци за раст на трепките

Споделете ја оваа страница

Еден одговор на „Додатоци за раст на трепките

 1. Алис

  Здраво! Ова е мојот прв коментар овде, па само сакав брзо да ви кажам и да ви кажам дека навистина уживам во читањето на вашите објави. Можете ли да препорачате други блогови/веб-страници/форуми кои се занимаваат со истите теми? Многу благодарам!