Додатоци за целулит

Дали сакате да го вратите сјајот на вашата кожа што го имавте пред неколку години? Да, сега е лесно да се постигне со помош на додатоци за целулит што ви овозможуваат да изгубите дополнителна тежина и да го подобрите вашиот изглед.

Целулитот е честа грижа за многу поединци, кој се карактеризира со појава на дупчиња на кожата, особено на бутовите, задникот и стомакот. Додека целулитот е под влијание на различни фактори, вклучително и генетика и хормонални промени, некои луѓе ја истражуваат употребата на додатоци за целулит за да ја решат оваа загриженост.

Разбирање на целулитот

Целулитот се јавува кога масните наслаги ги туркаат сврзните ткива под кожата, создавајќи дупчиња или „кора од портокал“. Почеста е кај жените и може да биде под влијание на фактори како што се генетиката, хормоните, начинот на живот и телесната тежина.

Додека целулитот е природна појава, а не медицинска состојба, многу поединци бараат начини да го намалат неговиот изглед и да промовираат помазен изглед на кожата.

Што се додатоци за целулит?

Третманот со целулит се смета за еден од најважните аспекти на програмата за слабеење. Целулитот е онаа груткаста појава која се гледа откако вишокот маснотии на телото ги турка ткивата под кожата. Природните додатоци за целулит помагаат да се ослободи вишокот на целулит и на тој начин да се подобри изгледот на кожата.

Како функционираат додатоците за целулит

Додатоци за целулит се дизајнирани да го поддржат здравјето на кожата, да ја подобрат циркулацијата и да ги насочат факторите кои придонесуваат за целулитот. Додатоците за целулит всушност содржат низа есенцијални хранливи материи кои ги генерираат природните процеси за борба против целулитот во телото. Го спречува таложењето на целулитот во одреден временски период.

Состојки на додатоците за третман на целулит

Некои од елементите кои се наоѓаат во природните додатоци за целулит вклучуваат:

 1. Амино киселина. Тоа индиректно помага во процесот на намалување на целулитот со ставање на метаболичкиот систем на свое место. Штом вашиот метаболички систем ќе почне да работи правилно, тој правилно ќе ги дистрибуира масните наслаги во телото. Некои аминокиселини кои се дел од додатоците во исхраната за целулит вклучуваат Л-карнитин, линолна киселина, Л-глутамин и Л-тирозин. Исто така, некои од витамините и минералите се исто така потребни за третман за намалување на целулитот бидејќи помагаат да се задржи еластичноста на кожата по отстранувањето на маснотиите.
 2. Витамин Е и калциум. Освен што ја подобрува метаболичката структура на телото, витаминот Е помага и во постепеното разградување на наслагите на целулитот во телото. Освен тоа, ја задржува мазната структура на вашата кожа и спречува појава на брчки на кожата по губењето на масните соединенија во телото. Слично на тоа, калциумот помага да се подобри еластичноста на кожата.
 3. Витамин А, Ц и селен. Витамините А и Ц се два од моќните агенси на антиоксиданси. Тие го спречуваат ефектот на слободните радикали на кожата. Ова индиректно помага во сокривање на ефектите од таложење на целулитот во телото. Тие помагаат да се ослободат токсините често присутни во масните тешки ткива кои може да се мешаат во процесот на природниот метаболизам на телото. Селенот е важен минерал кој му помага на телото да ја апсорбира соодветната количина на витамин Ц и Е и го зајакнува нивното дејство.
 4. Гинко и рибино масло. Тоа помага да се задржи метаболичкото функционирање на вашето тело преку промовирање на правилна циркулација на протокот на крв. Рибиното масло содржи омега 3 масни киселини кои ја намалуваат лепливата природа на тромбоцитите во човечката крв. Го контролира и вкупниот холестерол. Маслата од јаглика се друг вид на масла што се користат во мали количини во овие додатоци и тие содржат гама линолеинска киселина која обезбедува слични придобивки како омега 3 масните киселини.
 5. Готу Кола. Готу кола е билка која традиционално се користи во ајурведската и кинеската медицина. Се верува дека ја подобрува циркулацијата на крвта, ги зајакнува сврзните ткива и промовира синтеза на колаген, што може да помогне да се намали појавата на целулит.
 6. Екстракт од зелен чај. Екстрактот од зелен чај е богат со антиоксиданси и е поврзан со потенцијални антиинфламаторни и согорувачки ефекти. Може да помогне да се подобри еластичноста на кожата, да се намали воспалението и да се поддржи распаѓањето на масните клетки, што може да придонесе за намалување на целулитот.
 7. Колаген. Колагенот е протеин кој обезбедува структурна поддршка на кожата. Дополнувањето со колаген може да помогне во подобрување на еластичноста и цврстината на кожата, потенцијално намалувајќи ја појавата на целулит.

Придобивките од додатоците за целулит

 1. Подобрена текстура на кожата: Додатоците за целулит потенцијално можат да го подобрат здравјето на кожата, промовирајќи помазна и поцврста текстура.
 2. Подобрена циркулација: Некои состојки кои се наоѓаат во додатоците за целулит, како што се готу кола и гинко билоба, може да го подобрат протокот и циркулацијата на крвта, што може да придонесе за подобро здравје на кожата и потенцијално да ја намали појавата на целулит.
 3. Хидратација на кожата: Одредени додатоци кои содржат состојки како колаген и витамин Ц може да ја поддржат хидратацијата на кожата и да го подобрат нејзиниот целокупен изглед.
 4. Холистички пристап: Додатоци за целулит може да бидат дел од сеопфатен пристап за управување со целулитот. Комбинирањето со здрава исхрана, редовно вежбање, правилна хидратација и други практики на начин на живот може да даде подобри резултати.

Добрите и лошите страни на додатоците за целулит

Добрите страни на употребата на додатоци за целулит

 1. Тие не се скапи лекови.
 2. Тие можат да се најдат во вашата локална медицинска продавница.
 3. Освен што го коригираат вашиот метаболички систем, тие помагаат да се задржи виталноста на вашата кожа.

Недостатоци од употребата на додатоци за целулит

 1. Овие додатоци треба да се земаат под строги упатства.
 2. Доколку се земаат во прекумерни количини, тие може да предизвикаат некои негативни ефекти врз вашето тело.
 3. Бремените жени треба да се консултираат со лекар пред да ги земат.

Заклучок

Заедно со овие суплементи, мора да се вклучат редовно вежбање и строг режим на исхрана за да се направи процесот помазен и да се спречи таложење на наслаги на целулит во прекриената кожа. Наместо да се одлучите за вештачко намалување на целулитот, кој често е многу инвазивен и содржи многу несакани ефекти, секогаш е подобро да се обратите за овие додатоци кои помагаат да се намали прекумерниот целулит во телото и ви даваат здрава кожа.

Додека додатоците за целулит може да понудат потенцијални придобивки во промовирањето на помазна, поцврста кожа, важно е да се забележи дека индивидуалните резултати може да варираат. Препорачливо е да се консултирате со здравствен работник или дерматолог пред да вклучите нов додаток во вашата рутина. Комбинирањето на додатоците со здрав начин на живот и насочени практики за нега на кожата може да помогне во поддршката на здравјето на кожата и потенцијално да се намали појавата на целулит.

Ги препорачувам овие додатоци за целулит

Споделете ја оваа страница