Додатоци за третман на хемороиди

Хемороидот е состојба која се однесува на болно излачување на движењето на дебелото црево. Тоа е предизвикано од воспаление на вените лоцирани помеѓу анусот и ректумот. Сепак, може да се лекува со помош на додатоци за хемороиди без да се оди преку операции за кои е потребно време да се опорави.

Хемороидите, кои често се карактеризираат со отечени и воспалени крвни садови во ректалната област, може да предизвикаат непријатност и болка. Додека вообичаено се препорачуваат промени во животниот стил и медицински третмани, некои поединци ја истражуваат употребата на додатоци за третман на хемороиди за да помогнат во ублажување на симптомите и промовирање на олеснување.

Разбирање на хемороиди

Хемороидите се васкуларни структури лоцирани во аналниот канал, а нивната главна функција е да помогнат во контролата на столицата. Кога овие крвни садови се отечени или воспалени, тие можат да предизвикаат чешање, болка и непријатност.

Фактори како што се напрегање при движење на дебелото црево, бременост, дебелина и седентарен начин на живот можат да придонесат за развој на хемороиди.

Додека модификациите на животниот стил и медицинските интервенции се од суштинско значење во управувањето со хемороидите, некои поединци размислуваат да вклучат додатоци за третман на хемороиди во нивниот режим за поддршка на олеснување на симптомите и промовирање на процесот на заздравување.

Кои се додатоците за третман на хемороиди?

Многу луѓе се погодени од оваа состојба според анализа која создава големи тешкотии при изметот. Многу фактори се одговорни за оваа состојба, од кои некои слаб внес на влакна, бременост, недостаток на вежбање, прекумерна тежина и долги часови седење поради проблеми поврзани со работата. Додатоци за хемороиди се клинички безбедни и не предизвикуваат никакви штетни несакани ефекти во телото.

Додатоци за третман на хемороиди се формулирани за да обезбедат ослободување од непријатноста поврзана со хемороидите.

Најчести додатоци за третман на хемороиди

Додатоци за третман на хемороиди се производи кои се дизајнирани да помогнат во управувањето со симптомите на хемороидите и да го промовираат заздравувањето. Овие додатоци обично се достапни без рецепт и може да се појават во различни форми како што се апчиња, капсули, прашоци или креми. Важно е да се напомене дека иако додатоците може да обезбедат олеснување, тие не се замена за медицински совет од здравствен работник.

Еве неколку вообичаени видови додатоци за третман на хемороиди:

 1. Додатоци со влакна: Додавањето влакна во вашата исхрана може да помогне да се омекне столицата и да се направи движењето на дебелото црево поудобно, со што се намалува оптоварувањето на хемороидите. Додатоци на влакна како лушпа од псилиум или метилцелулоза може да се користат за да се зголеми внесот на влакна.
 2. Биофлавоноиди: Тоа се растителни соединенија за кои се верува дека имаат антиинфламаторни и зајакнувачки ефекти. Тие често се наоѓаат во агрумите и може да се земаат како додатоци за да помогнат во намалувањето на симптомите на хемороиди.
 3. Екстракт од див костенЕкстрактот од див костен содржи соединение наречено асцин, за кое се смета дека помага во подобрување на циркулацијата на крвта и зајакнување на ѕидовите на крвните садови. Понекогаш се користи за намалување на отокот и непријатноста поврзани со хемороиди.
 4. Метла на месар: Метлата на месар е растителен екстракт кој традиционално се користи поради неговиот потенцијал да ја подобри циркулацијата и да го намали отокот. Понекогаш е вклучено во додатоците за третман на хемороиди.
 5. Вештерка Хејзел: Вештерка е природен адстрингент со антиинфламаторни својства. Може да се користи локално (како крем или маст) за да обезбеди ослободување од чешање и непријатност.
 6. Билни додатоци: Различни хербални додатоци се продаваат за ослободување од хемороиди, кои често содржат комбинација на состојки како алое вера, камилица, невен и други за кои се верува дека имаат смирувачки и антиинфламаторни ефекти.
 7. Минерални додатоци: Цинкот и магнезиумот се минерали кои играат улога во заздравувањето на раните и релаксацијата на мускулите. Некои додатоци може да ги вклучуваат овие минерали за потенцијално да помогнат во заздравувањето на хемороидите.
 8. Пробиотици: Пробиотските додатоци содржат корисни бактерии кои можат да го поддржат дигестивното здравје. Иако не се директно насочени кон хемороидите, тие може да помогнат во подобрувањето на целокупното здравје и регуларноста на цревата.

Како функционираат додатоците за хемороиди?

Овие додатоци за хемороиди се однесуваат на нутритивниот аспект на оваа состојба. Со обезбедување на соодветна исхрана на телото, ја минимизира болката и им помага на пациентите да се опорават од состојбата.

Додатоци за хемороиди работат преку комбинација на механизми за да помогнат во ублажување на симптомите и промовирање на олеснување. Иако специфичните механизми може да варираат во зависност од состојките во додатокот, еве неколку вообичаени начини на кои функционираат додатоците за хемороиди:

 1. Намалете го воспалението: Многу додатоци за хемороиди содржат состојки со антиинфламаторни својства. Овие супстанции помагаат да се намали воспалението во отечените крвни садови, ублажувајќи ја болката, чешањето и непријатноста поврзани со хемороидите.
 2. Зајакнување на крвните садови: Некои додатоци вклучуваат состојки кои промовираат јачина и интегритет на крвните садови. Овие супстанции, како што е екстрактот од див костен, помагаат во подобрување на еластичноста на крвните садови, намалувајќи го ризикот од нивно отекување и воспаление.
 3. Подобрете ја циркулацијата на крвта: Одредени состојки во додатоците за хемороиди, како див костен и биофлавоноиди, можат да ја подобрат циркулацијата на крвта. Со подобрување на протокот на крв во погодената област, овие додатоци помагаат да се намали застојот и отокот, што може да придонесе за олеснување на симптомите.
 4. Смируваат и навлажнуваат: Додатоци за хемороиди може да содржат состојки кои имаат смирувачки и навлажнувачки својства. Овие супстанции, како што е вештерка, помагаат да се смири иритираната кожа, да се намали чешањето и да се обезбеди ефект на ладење на погодената област.
 5. Поддржете го движењето на дебелото црево: Некои додатоци за хемороиди вклучуваат состојки богати со влакна, како што е лушпата од псилиум. Овие супстанции помагаат да се омекне столицата и да се промовира редовно празнење на дебелото црево. Со спречување на запек и намалување на потребата за напрегање за време на движењето на дебелото црево, овие додатоци можат да помогнат во ублажување на симптомите и намалување на ризикот од понатамошна иритација.

Ефективноста на додатоците за хемороиди може да варира кај поединци, а резултатите може да потрае да се манифестираат. Се препорачува да се следат упатствата дадени од производителот на суплементот и да се консултирате со здравствен работник за персонализиран совет. Дополнително, додатоците за хемороиди не треба да ги заменат модификациите на животниот стил, како што се усвојување диета богата со влакна, одржување на соодветна хидратација и практикување добра хигиена, кои се важни за ефикасно управување со хемороидите.

Состојки на додатоците за третман на хемороиди

Витамините, минералите и другите состојки во овие додатоци вклучуваат:

 • Витамин Ц: Работи како моќен антиоксиданс кој ги ослободува штетните токсини од вашето тело. Содржи лековити својства кои ви помагаат да се ослободите од болката и воспалението при излачувањето. Помага во контракција на крвните садови што индиректно помага во отворањето на мускулите лоцирани во пределот на анусот и ректумот.
 • Витамин Е: помага и за подобрување на состојбата на хемороидите со минимизирање на горењето и чешањето поврзани со болеста. Ја спречува инфекцијата во анусот и ја смирува целата област.
 • Витамин Ц: Исто така познат како биофлавоноид, широко се користи во додатоците за хемороиди. Тој е моќен антиоксиданс кој содржи антиинфламаторни својства. Ги релаксира мускулите околу регионот на анусот и ректумот со тоа што го спречува воспалението. Тие ја спречуваат бактериската инфекција така што го спречуваат вирусот да влезе во вената која е пукната.
 • Витамин Б комплекс: Витамин Б комплекс се однесува на многу витамини поврзани со ова семејство на витамини. Сите тие помагаат во правилното варење и доброто функционирање на цревниот тракт. Тие ја намалуваат иритацијата и болката во ректумот и на тој начин полека ја подобруваат состојбата на хемороидите.
 • Леска на вештерки: Леска со вештерки е природен адстрингент познат по своите антиинфламаторни и смирувачки својства. Може да помогне да се намали отокот, чешањето и непријатноста поврзани со хемороиди.
 • Див костен: Екстрактот од див костен содржи соединение наречено асцин, кое има антиинфламаторни својства. Може да помогне за подобрување на циркулацијата на крвта, зајакнување на крвните садови и намалување на отокот во аналната област.
 • Метла на месар: месарската метла традиционално се користи за ублажување на симптомите на хемороиди. Содржи соединенија кои можат да помогнат во стеснување на крвните садови, намалување на воспалението и ослободување од болка и чешање.
 • Псилиумска лушпа: Псилиумската лушпа е додаток на влакна што вообичаено се користи за промовирање на редовни движења на дебелото црево и за омекнување на столицата. Со намалување на напорот за време на движењето на дебелото црево, може да помогне во ублажување на симптомите поврзани со хемороиди.
 • БиофлавоноидиБиофлавоноиди, како што се диосмин и хесперидин, се растителни соединенија познати по нивните антиинфламаторни и антиоксидантни својства. Тие можат да помогнат во зајакнувањето на крвните садови, подобрување на циркулацијата и намалување на симптомите на хемороиди.

Придобивките од додатоците за третман на хемороиди

 1. Олеснување на симптомите: Додатоци за третман на хемороиди имаат за цел да обезбедат ослободување од вообичаените симптоми поврзани со хемороиди, вклучувајќи чешање, болка, оток и непријатност.
 2. Природен пристап: Многу додатоци за третман на хемороиди користат природни состојки кои традиционално се користат за нивните смирувачки и антиинфламаторни својства, нудејќи потенцијално нежен и природен пристап за справување со хемороидите.
 3. Поддршка на промените во животниот стил: Додатоци за третман на хемороиди може да ги надополнат модификациите на животниот стил, како што се усвојување диета богата со влакна, одржување на соодветна хидратација и инкорпорирање на редовно вежбање, за да се промовира целокупното олеснување и превенција од хемороиди.
 4. Погодност: Додатоци за третман на хемороиди нудат пригодна форма на олеснување, бидејќи тие лесно може да се вклучат во дневниот режим на додатоци.

Дали се безбедни додатоците за третман на хемороиди? Како да се избегнат несаканите ефекти?

Додатоци за третман на хемороиди, како и сите други додатоци во исхраната, потенцијално може да имаат несакани ефекти или интеракции со други лекови или здравствени состојби. Додека многу од состојките што се наоѓаат во овие додатоци се сметаат за генерално безбедни кога се користат според упатствата, важно е да се биде свесен за потенцијалните ризици и да се консултирате со здравствен работник пред да започнете со кој било нов режим на додатоци.

Безбедносни размислувања

Еве неколку размислувања во врска со безбедноста и потенцијалните несакани ефекти на додатоците за третман на хемороиди:

 1. Гастроинтестинални ефекти: Некои суплементи, особено оние богати со влакна, првично може да предизвикаат благи гастроинтестинални непријатности, како што се надуеност, гасови или промени во движењето на дебелото црево. Овие ефекти често се намалуваат додека вашето тело се прилагодува на додатокот.
 2. Алергиски реакции: Некои билни или растителни додатоци може да предизвикаат алергиски реакции кај поединци кои се чувствителни на одредени растенија. Ако сте познати алергии, бидете внимателни и внимателно читајте ги етикетите на состојките.
 3. Интеракции со лекови: Додатоци за хемороиди, особено оние кои содржат биофлавоноиди или други активни соединенија, потенцијално би можеле да комуницираат со одредени лекови што можеби ги земате. На пример, тие може да влијаат на згрутчувањето на крвта или да комуницираат со разредувачи на крв. Секогаш информирајте го вашиот давател на здравствена заштита за какви било додатоци што ги земате за да избегнете потенцијални интеракции.
 4. Индивидуална варијабилност: Исто како што поединците различно реагираат на лекови, луѓето исто така можат да имаат различни одговори на додатоците. Она што работи добро за едно лице може да не функционира исто за друго.
 5. Бременост и доење: Доколку сте бремени или доите, треба да бидете особено внимателни при користење на додатоци, бидејќи некои состојки можеби не се безбедни во овие периоди. Секогаш консултирајте се со вашиот давател на здравствена заштита пред да земете какви било додатоци.
 6. Квалитет и извор: Безбедноста и ефикасноста на додатоците може да зависи од нивниот квалитет, чистота и извор. Изберете реномирани брендови кои ги следат добрите производствени практики.
 7. Долгорочна употреба: Иако некои додатоци може да бидат безбедни за краткорочна употреба, не е секогаш јасно дали долгорочната употреба е безбедна или ефикасна. Ова е уште една причина да побарате насоки од здравствен работник.
 8. Основни здравствени состојби: Ако имате основни здравствени состојби, како што се бубрежно заболување, заболување на црниот дроб или срцеви проблеми, одредени додатоци можеби не се соодветни за вас. Секогаш разговарајте за вашата здравствена историја со давател на здравствена заштита пред да пробате нов додаток.

Како да избегнете несакани ефекти?

За да ја осигурате вашата безбедност додека користите додатоци за третман на хемороиди, разгледајте ги овие чекори:

 • Консултирајте се со давател на здравствена заштита: Пред да започнете нов додаток, разговарајте со вашиот давател на здравствена заштита за вашите симптоми, медицинска историја и сите лекови што ги земате.
 • Внимателно прочитајте ги етикетите: Проверете дали сте свесни за состојките во додатокот и сите потенцијални алергени или интеракции.
 • Следете ги упатствата за дозирање: Држете се до препорачаната доза наведена на етикетата на додатокот. Земањето повеќе од препорачаната количина нема нужно да доведе до подобри резултати и може да го зголеми ризикот од несакани ефекти.
 • Следете го вашиот одговор: Обрнете внимание на тоа како вашето тело реагира на додатокот. Ако почувствувате какви било невообичаени или загрижувачки симптоми, престанете да го користите додатокот и консултирајте се со здравствен работник.
 • Размислете за промени во животниот стил: Покрај додатоците, правењето промени во исхраната и начинот на живот (како што се зголемување на внесот на влакна, останување хидрирани и практикување добри навики во бањата) може исто така да игра клучна улога во управувањето со симптомите на хемороиди.

Запомнете дека иако додатоците можат да бидат корисни, тие не треба да го заменат професионалниот медицински совет и третман. Ако симптомите на хемороиди се тешки, постојани или предизвикуваат значителна непријатност, консултирајте се со лекар за соодветна дијагноза и препораки за третман.

Добрите и лошите страни на додатоците за третман на хемороиди

Добрите страни на употребата на додатоци за хемороиди

 • Тие се достапни преку шалтер во која било медицинска продавница. Не ви треба лекарски рецепт за да ги добиете.
 • Тие не се скапи како другите лекови.
 • Тие ја третираат состојбата без операција.
 • Овие додатоци помагаат да се ослободите од непријатност, чешање и оток во аналниот отвор.

Недостатоци на користење на додатоци за хемороиди

 • Потребно е време да покажат ефект, треба да почекате додека да покажат резултати.
 • Ваквите суплементи не се препорачуваат во случај на бременост.

Завршни зборови

Купчињата и хемороидите можат да ви го отежнат животот, па затоа им треба соодветно внимание. Додатоци за хемороиди им помогнаа на многу луѓе кои се плашат да одат низ операции бидејќи периодот на опоравување е многу болен. Затоа, користете ги овие додатоци во комбинација со добра исхрана богата со растителни влакна. Намалете ја дополнителната тежина и вклучете го вежбањето во вашиот дневен режим.

Додатоци за третман на хемороиди може да послужат како помошни помагала за управување со симптомите на хемороиди и промовирање на олеснување. Иако овие додатоци може да обезбедат удобност и поддршка, важно е да се консултирате со здравствен работник за точна дијагноза и сеопфатен план за лекување. Модификациите на животниот стил и медицинските интервенции треба да се земат предвид заедно со додатоците за третман на хемороиди за ефикасно управување со оваа честа состојба.

Ги препорачувам овие додатоци за третман на хемороиди

Споделете ја оваа страница

Оставете Одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени *