Suplemente për trajtimin e hemorroideve

Një hemorroide është një gjendje që i referohet sekretimit të dhimbshëm të lëvizjes së zorrëve. Shkaktohet nga një inflamacion i venave të vendosura midis anusit dhe rektumit. Megjithatë, mund të trajtohet me ndihmën e suplementeve të hemorroideve pa kaluar nëpër operacione, gjë që kërkon kohë për t'u rikuperuar.

Hemorroidet, shpesh të karakterizuara nga enët e gjakut të fryra dhe të përflakur në zonën e rektumit, mund të shkaktojnë parehati dhe dhimbje. Ndërsa ndryshimet e stilit të jetesës dhe trajtimet mjekësore zakonisht rekomandohen, disa individë eksplorojnë përdorimin e suplementeve të trajtimit të hemorroideve për të ndihmuar në zbutjen e simptomave dhe për të nxitur lehtësimin.

Kuptimi i hemorroideve

Hemorroidet janë struktura vaskulare të vendosura në kanalin anal dhe funksioni i tyre kryesor është të ndihmojnë në kontrollin e jashtëqitjes. Kur këto enë gjaku fryhen ose inflamohen, ato mund të shkaktojnë kruajtje, dhimbje dhe parehati.

Faktorë të tillë si sforcimi gjatë lëvizjeve të zorrëve, shtatzënia, obeziteti dhe një mënyrë jetese e ulur mund të kontribuojnë në zhvillimin e hemorroideve.

Ndërsa modifikimet e stilit të jetesës dhe ndërhyrjet mjekësore janë thelbësore në menaxhimin e hemorroideve, disa individë konsiderojnë përfshirjen e suplementeve të trajtimit të hemorroideve në regjimin e tyre për të mbështetur lehtësimin e simptomave dhe për të promovuar procesin e shërimit.

Cilat janë suplementet për trajtimin e hemorroideve?

Shumë njerëz janë të prekur nga kjo gjendje sipas një analize e cila krijon vështirësi të mëdha gjatë jashtëqitjes. Shumë faktorë janë përgjegjës për këtë gjendje, disa prej të cilëve marrja e ulët e fibrave, shtatzënia, mungesa e ushtrimeve, mbipesha dhe orët e gjata të qëndrimit ulur për shkak të problemeve që lidhen me punën. Suplementet e hemorroideve janë klinikisht të sigurta dhe nuk prodhojnë asnjë efekt anësor të dëmshëm në trup.

Suplementet për trajtimin e hemorroideve janë formuluar për të ofruar lehtësim nga shqetësimet që lidhen me hemorroidet.

Suplementet më të zakonshme për trajtimin e hemorroideve

Suplementet për trajtimin e hemorroideve janë produkte që janë krijuar për të ndihmuar në menaxhimin e simptomave të hemorroideve dhe për të nxitur shërimin. Këto suplemente zakonisht janë të disponueshme pa recetë dhe mund të vijnë në forma të ndryshme si pilula, kapsula, pluhura ose kremra. Është e rëndësishme të theksohet se ndërsa suplementet mund të ofrojnë lehtësim, ato nuk janë një zëvendësim për këshillat mjekësore nga një profesionist i kujdesit shëndetësor.

Këtu janë disa lloje të zakonshme të suplementeve për trajtimin e hemorroideve:

 1. Suplementet me fibra: Shtimi i fibrave në dietën tuaj mund të ndihmojë në zbutjen e jashtëqitjes dhe t'i bëjë lëvizjet e zorrëve më të rehatshme, duke reduktuar tendosjen ndaj hemorroideve. Suplementet e fibrave si lëvozhga e psiliumit ose metilceluloza mund të përdoren për të rritur marrjen e fibrave.
 2. Bioflavonoidet: Këto janë komponime bimore që besohet se kanë efekte anti-inflamatore dhe forcuese të venave. Ato shpesh gjenden në frutat agrume dhe mund të merren si suplemente për të ndihmuar në uljen e simptomave të hemorroideve.
 3. Ekstrakt i gështenjës së kalit: Ekstrakti i gështenjës së kalit përmban një përbërës të quajtur escin, i cili mendohet se ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe forcimin e mureve të enëve të gjakut. Ndonjëherë përdoret për të reduktuar ënjtjen dhe shqetësimin e lidhur me hemorroidet.
 4. Fshesa e kasapit: Fshesa e kasapit është një ekstrakt bimor që është përdorur tradicionalisht për potencialin e tij për të përmirësuar qarkullimin dhe për të zvogëluar ënjtjen. Ndonjëherë përfshihet në suplementet për trajtimin e hemorroideve.
 5. Magjistare Hazel: Lajthia e shtrigës është një astringent natyral me veti anti-inflamatore. Mund të përdoret në mënyrë topike (si krem ​​ose pomadë) për të ofruar lehtësim nga kruajtjet dhe shqetësimet.
 6. Suplemente bimore: Suplemente të ndryshme bimore tregtohen për lehtësimin e hemorroideve, shpesh që përmbajnë një kombinim përbërësish si aloe vera, kamomili, kalendula dhe të tjerë që besohet se kanë efekte qetësuese dhe anti-inflamatore.
 7. Suplemente MineraleZinku dhe magnezi janë minerale që luajnë rol në shërimin e plagëve dhe relaksimin e muskujve. Disa suplemente mund të përfshijnë këto minerale për të ndihmuar potencialisht në shërimin e hemorroideve.
 8. Probiotikët: Suplementet probiotike përmbajnë baktere të dobishme që mund të mbështesin shëndetin e tretjes. Megjithëse nuk synojnë drejtpërdrejt hemorroidet, ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm dhe rregullsinë e zorrëve.

Si funksionojnë suplementet e hemorroideve?

Këto suplemente të hemorroideve trajtojnë aspektin ushqyes të kësaj gjendjeje. Duke siguruar ushqimin e duhur për trupin, ai minimizon dhimbjen dhe ndihmon pacientët të shërohen nga gjendja.

Suplementet e hemorroideve funksionojnë përmes një kombinimi mekanizmash për të ndihmuar në zbutjen e simptomave dhe për të nxitur lehtësimin. Ndërsa mekanizmat specifikë mund të ndryshojnë në varësi të përbërësve në suplement, këtu janë disa mënyra të zakonshme në të cilat funksionojnë suplementet e hemorroideve:

 1. Zvogëloni Inflamacionin: Shumë suplemente të hemorroideve përmbajnë përbërës me veti anti-inflamatore. Këto substanca ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në enët e fryra të gjakut, duke lehtësuar dhimbjen, kruajtjen dhe parehatinë e lidhur me hemorroidet.
 2. Forconi enët e gjakut: Disa suplemente përfshijnë përbërës që nxisin forcën dhe integritetin e enëve të gjakut. Këto substanca, si ekstrakti i gështenjës së kalit, ndihmojnë në përmirësimin e elasticitetit të enëve të gjakut, duke reduktuar rrezikun që ato të fryhen dhe të inflamohen.
 3. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut: Disa përbërës në suplementet e hemorroideve, si gështenja e kalit dhe bioflavonoidet, mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut. Duke përmirësuar rrjedhjen e gjakut në zonën e prekur, këto suplemente ndihmojnë në reduktimin e kongjestionit dhe ënjtjes, të cilat mund të kontribuojnë në lehtësimin e simptomave.
 4. Qetëson dhe hidraton: Suplementet e hemorroideve mund të përmbajnë përbërës që kanë veti qetësuese dhe hidratuese. Këto substanca, të tilla si lajthia, ndihmojnë në qetësimin e lëkurës së irrituar, zvogëlojnë kruajtjen dhe ofrojnë një efekt ftohës në zonën e prekur.
 5. Mbështetni lëvizjet e zorrëve: Disa suplemente të hemorroideve përfshijnë përbërës të pasur me fibra, të tilla si lëvozhga e psiliumit. Këto substanca ndihmojnë në zbutjen e jashtëqitjes dhe nxisin lëvizjet e rregullta të zorrëve. Duke parandaluar kapsllëkun dhe duke reduktuar nevojën për sforcim gjatë lëvizjeve të zorrëve, këto suplemente mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave dhe zvogëlojnë rrezikun e acarimit të mëtejshëm.

Efektiviteti i suplementeve të hemorroideve mund të ndryshojë midis individëve dhe rezultatet mund të kërkojnë kohë për t'u shfaqur. Rekomandohet të ndiqni udhëzimet e dhëna nga prodhuesi i suplementit dhe të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor për këshilla të personalizuara. Për më tepër, suplementet e hemorroideve nuk duhet të zëvendësojnë modifikimet e stilit të jetesës, të tilla si adoptimi i një diete të pasur me fibra, ruajtja e hidratimit të duhur dhe praktikimi i higjienës së mirë, të cilat janë të rëndësishme për menaxhimin efektiv të hemorroideve.

Përbërësit e Suplementeve të Trajtimit të Hemorroideve

Vitaminat, mineralet dhe përbërësit e tjerë në këto suplemente përfshijnë:

 • Vitamina C: Ajo funksionon si një antioksidant i fuqishëm që çliron toksinat e dëmshme nga trupi juaj. Ai përmban veti shëruese të cilat ju ndihmojnë për të hequr qafe dhimbjen dhe inflamacionin gjatë ekskretimit. Ndihmon në tkurrjen e enëve të gjakut e cila në mënyrë indirekte ndihmon në hapjen e muskujve të vendosur në regjionin e anusit dhe rektumit.
 • Vitamina E: Ndihmon gjithashtu në përmirësimin e gjendjes së hemorroideve duke minimizuar djegien dhe kruajtjen që lidhen me sëmundjen. Parandalon infeksionin në anus dhe qetëson të gjithë zonën.
 • Vitamina C: E njohur gjithashtu si bioflavonoid, përdoret gjerësisht në suplementet e hemorroideve. Është një antioksidant i fuqishëm që përmban veti anti-inflamatore. Ai relakson muskujt rreth anusit dhe rajonit të rektumit duke parandaluar inflamacionin. Ato parandalojnë infeksionin bakterial duke parandaluar hyrjen e virusit në venë e cila është çarë.
 • Kompleksi i vitaminës B: Kompleksi i vitaminës B i referohet një sërë vitaminash të lidhura me këtë familje të vitaminave. Të gjitha ato ndihmojnë në tretjen e duhur dhe funksionimin e mirë të traktit të zorrëve. Ato zvogëlojnë irritimin dhe dhimbjen në rektum dhe kështu përmirësojnë ngadalë gjendjen e hemorroideve.
 • Witch Hazel: Lajthia e shtrigës është një astringent natyral i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore dhe qetësuese. Mund të ndihmojë në reduktimin e ënjtjes, kruajtjes dhe shqetësimit të lidhur me hemorroidet.
 • Gështenja e kalit: Ekstrakti i gështenjës së kalit përmban një përbërës të quajtur aescin, i cili ka veti anti-inflamatore. Mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, forcimin e enëve të gjakut dhe zvogëlimin e ënjtjes në zonën anale.
 • Fshesa e kasapit: Fshesa e kasapit është përdorur tradicionalisht për të lehtësuar simptomat e hemorroideve. Ai përmban përbërës që mund të ndihmojnë në ngushtimin e enëve të gjakut, zvogëlimin e inflamacionit dhe lehtësimin e dhimbjes dhe kruajtjes.
 • Lëvorja e psylliumit: Lëvorja e psiliumit është një shtesë fibrash që përdoret zakonisht për të nxitur lëvizjet e rregullta të zorrëve dhe për të zbutur jashtëqitjen. Duke reduktuar tendosjen gjatë lëvizjeve të zorrëve, mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave që lidhen me hemorroidet.
 • Bioflavonoidet: Bioflavonoidet, si diosmina dhe hesperidina, janë komponime bimore të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore dhe antioksiduese. Ato mund të ndihmojnë në forcimin e enëve të gjakut, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe zvogëlimin e simptomave të hemorroideve.

Përfitimet e Suplementeve të Trajtimit të Hemorroideve

 1. Lehtësimi i simptomave: Suplementet për trajtimin e hemorroideve synojnë të ofrojnë lehtësim nga simptomat e zakonshme që lidhen me hemorroidet, duke përfshirë kruajtjen, dhimbjen, ënjtjen dhe parehatinë.
 2. Qasje natyrale: Shumë suplemente për trajtimin e hemorroideve përdorin përbërës natyralë që janë përdorur tradicionalisht për vetitë e tyre qetësuese dhe anti-inflamatore, duke ofruar një qasje potencialisht të butë dhe natyrale për menaxhimin e hemorroideve.
 3. Mbështetëse për ndryshimet e stilit të jetesës: Suplementet e trajtimit të hemorroideve mund të plotësojnë modifikimet e stilit të jetesës, të tilla si adoptimi i një diete me fibra të lartë, ruajtja e hidratimit të duhur dhe përfshirja e ushtrimeve të rregullta, për të promovuar lehtësimin dhe parandalimin e përgjithshëm të hemorroideve.
 4. Komoditeti: Suplementet për trajtimin e hemorroideve ofrojnë një formë të përshtatshme lehtësimi, pasi ato mund të përfshihen lehtësisht në një regjim ditor të suplementeve.

A janë të sigurta suplementet për trajtimin e hemorroideve? Si të shmangni efektet anësore?

Suplementet për trajtimin e hemorroideve, si çdo suplement tjetër dietik, mund të kenë potencialisht efekte anësore ose ndërveprime me medikamente të tjera ose kushte shëndetësore. Ndërsa shumë nga përbërësit që gjenden në këto suplemente konsiderohen përgjithësisht të sigurt kur përdoren sipas udhëzimeve, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për rreziqet e mundshme dhe të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor përpara se të filloni ndonjë regjim të ri suplementi.

Konsideratat e Sigurisë

Këtu janë disa konsiderata në lidhje me sigurinë dhe efektet anësore të mundshme të suplementeve të trajtimit të hemorroideve:

 1. Efektet gastrointestinale: Disa suplemente, veçanërisht ato të pasura me fibra, mund të shkaktojnë fillimisht shqetësime të lehta gastrointestinale, të tilla si fryrje, gazra ose ndryshime në lëvizjet e zorrëve. Këto efekte shpesh zhduken ndërsa trupi juaj përshtatet me suplementin.
 2. Reaksionet alergjike: Disa suplemente bimore ose me bazë bimore mund të shkaktojnë reaksione alergjike tek individët që janë të ndjeshëm ndaj bimëve të caktuara. Nëse keni njohur alergji, jini të kujdesshëm dhe lexoni me kujdes etiketat e përbërësve.
 3. Ndërveprimet me medikamente: Suplementet e hemorroideve, veçanërisht ato që përmbajnë bioflavonoidë ose komponime të tjera aktive, mund të ndërveprojnë me disa medikamente që mund të merrni. Për shembull, ato mund të ndikojnë në mpiksjen e gjakut ose të ndërveprojnë me holluesit e gjakut. Gjithmonë informoni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për çdo suplement që po merrni për të shmangur ndërveprimet e mundshme.
 4. Ndryshueshmëria individuale: Ashtu si individët reagojnë ndryshe ndaj medikamenteve, njerëzit gjithashtu mund të kenë përgjigje të ndryshme ndaj suplementeve. Ajo që funksionon mirë për një person mund të mos funksionojë njësoj për një tjetër.
 5. Shtatzënia dhe ushqyerja me gji: Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm në përdorimin e suplementeve, pasi disa përbërës mund të mos jenë të sigurt gjatë këtyre periudhave. Gjithmonë konsultohuni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të merrni ndonjë suplement.
 6. Cilësia dhe burimi: Siguria dhe efikasiteti i suplementeve mund të varet nga cilësia, pastërtia dhe burimi i tyre. Zgjidhni markat me reputacion që ndjekin praktikat e mira të prodhimit.
 7. Përdorimi afatgjatë: Ndërsa disa suplemente mund të jenë të sigurta për përdorim afatshkurtër, nuk është gjithmonë e qartë nëse përdorimi afatgjatë është i sigurt apo efektiv. Kjo është një arsye tjetër për të kërkuar udhëzime nga një profesionist i kujdesit shëndetësor.
 8. Kushtet themelore shëndetësore: Nëse keni kushte themelore shëndetësore, të tilla si sëmundje të veshkave, sëmundje të mëlçisë ose probleme të zemrës, disa suplemente mund të mos jenë të përshtatshme për ju. Gjithmonë diskutoni historinë tuaj shëndetësore me një ofrues të kujdesit shëndetësor përpara se të provoni ndonjë shtesë të re.

Si të shmangni efektet anësore?

Për të garantuar sigurinë tuaj gjatë përdorimit të suplementeve për trajtimin e hemorroideve, merrni parasysh këto hapa:

 • Konsultohuni me një ofrues të kujdesit shëndetësor: Përpara se të filloni ndonjë suplement të ri, bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për simptomat, historinë mjekësore dhe çdo medikament që po merrni.
 • Lexoni me kujdes etiketat: Sigurohuni që jeni të vetëdijshëm për përbërësit në suplement dhe çdo alergjen ose ndërveprim të mundshëm.
 • Ndiqni udhëzimet e dozimit: Ndiqni dozën e rekomanduar të dhënë në etiketën e suplementit. Marrja e më shumë se sasia e rekomanduar nuk do të çojë domosdoshmërisht në rezultate më të mira dhe mund të rrisë rrezikun e efekteve anësore.
 • Monitoroni përgjigjen tuaj: Kushtojini vëmendje mënyrës sesi trupi juaj reagon ndaj suplementit. Nëse keni ndonjë simptomë të pazakontë ose shqetësuese, ndaloni përdorimin e suplementit dhe konsultohuni me një profesionist të kujdesit shëndetësor.
 • Merrni parasysh ndryshimet e stilit të jetesës: Përveç suplementeve, ndryshimi i dietës dhe stilit të jetesës (si rritja e marrjes së fibrave, qëndrimi i hidratuar dhe praktikimi i zakoneve të mira të banjës) mund të luajë gjithashtu një rol vendimtar në menaxhimin e simptomave të hemorroideve.

Mos harroni se ndërsa suplementet mund të jenë të dobishme, ato nuk duhet të zëvendësojnë këshillat dhe trajtimin mjekësor profesional. Nëse simptomat tuaja të hemorroideve janë të rënda, të vazhdueshme ose që shkaktojnë parehati të konsiderueshme, konsultohuni me një ofrues të kujdesit shëndetësor për diagnozën e duhur dhe rekomandimet e trajtimit.

Të mirat dhe të këqijat e suplementeve për trajtimin e hemorroideve

Përparësitë e përdorimit të suplementeve për hemorroidet

 • Ato janë të disponueshme pa recetë në çdo dyqan mjekësor. Ju nuk keni nevojë për recetë të mjekut për t'i marrë ato.
 • Ata nuk janë të kushtueshëm si ilaçet e tjera.
 • Ata trajtojnë gjendjen pa kirurgji.
 • Këto suplemente ndihmojnë për të hequr qafe shqetësimin, kruajtjen dhe ënjtjen në anal.

Disavantazhet e përdorimit të suplementeve për hemorroidet

 • Ata kërkojnë kohë për të treguar efekt, duhet të prisni derisa të tregojnë rezultate.
 • Suplemente të tilla nuk rekomandohen në rast shtatzënie.

Fjalët e fundit

Grumbujt dhe hemorroidet mund ta bëjnë jetën tuaj të vështirë, ndaj kanë nevojë për vëmendjen e duhur. Suplementet e hemorroideve kanë ndihmuar shumë njerëz që kanë frikë të bëjnë operacione pasi periudha e rikuperimit është shumë e dhimbshme. Prandaj, përdorni këto suplemente në kombinim me një dietë të mirë të pasur me fibra. Humbni peshë shtesë dhe përfshini ushtrimet në regjimin tuaj të përditshëm.

Suplementet e trajtimit të hemorroideve mund të shërbejnë si ndihmës mbështetës në menaxhimin e simptomave të hemorroideve dhe promovimin e lehtësimit. Ndërsa këto shtesa mund të ofrojnë rehati dhe mbështetje, është e rëndësishme të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor për një diagnozë të saktë dhe plan gjithëpërfshirës të trajtimit. Modifikimet e stilit të jetesës dhe ndërhyrjet mjekësore duhet të merren parasysh në lidhje me suplementet e trajtimit të hemorroideve për menaxhimin efektiv të kësaj gjendjeje të zakonshme.

Unë rekomandoj këto suplemente për trajtimin e hemorroideve

Ndani këtë faqe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *