Додатоци на бобинки од маки

Ако сте биле онлајн во потрага по здравствени додатоци кои ќе ви ја зголемат силата и виталноста, тогаш апсолутно мора да ја прочитате целата статија бидејќи ќе зборуваме за бобинката Маки.

Во Чиле има група Индијанци кои се познати по својата сила и издржливост; многу луѓе ги нарекуваа неуморни воини. Од каде ја добија оваа моќ? Сега знаеме дека бобинката Маки помогнала во нивната сила.

Маки бобинки

Оваа виолетова бобинка е автохтона во Чиле и ја одгледуваат и собираат Индијанците од Мапуче. Неодамна, други локални жители ги открија посебните својства во бобинката Маки; како што се детоксикација, антиоксидантни својства и способност за зајакнување на имунолошкиот систем.

Бобинката Маки со години ја користат традиционите жители за да се справат со различни видови болести и болести. За среќа, бобинката Маки го зафаќа Западот исто како и многу други здравствени додатоци и ни помага на ист начин како што им помага на луѓето што живеат во Чиле со години.

Се вели дека луѓето кои јадат бобинка Маки имаат корист од ова овошје со тоа што можат да се одбранат од заканите од сонцето и многуте радикални честички кои се наоѓаат во воздухот. Плодот е проникнат со флавоноиди и антоцијани; кои го овозможуваат ова.

Можеби мислите дали е ова Acai бери? Не, не е... Бобинката Маки има антиоксидантни својства кои се далеку подобри од оние што ги има бобинката Акаи. Тестот ORAC покажа дека бобинката Maqui има три пати поголема антиоксидантна вредност, што го прави неприкосновен победник над останатите бобинки таму.

Здравствени придобивки од Маки Бери

Моќните антиоксиданси на бобинката Маки можат да се борат против, да ги исфрлат или да ги балансираат овие штетни материи. Кога овие ефекти ќе бидат негирани и поништени, ќе сфатите дека вашите клетки и органи почнуваат да минуваат низ трансформација. Вашиот метаболизам е вратен на нормално ниво; детоксикацијата се случува автоматски, ќе забележите зголемување на енергијата и ќе забележите дека сте потенок околу половината.

Така, сега знаете зошто додатоците за здравје на Maqui Berry се одлични и како можат да ни помогнат да го подобриме квалитетот на нашиот живот.

Позитивни ефекти од додатоците на Maqui Berry

 1. Антиоксидантна моќност: бобинки од маки се познати по нивната неверојатно висока содржина на антиоксиданси. Тие содржат антоцијани, флавоноиди и полифеноли, кои помагаат во борбата против слободните радикали и оксидативниот стрес во телото. Додатоци на бобинки Maqui обезбедуваат концентрирана доза на овие антиоксиданси, поддржувајќи го клеточното здравје и целокупната виталност.
 2. Поддршка на имунолошкиот систем: Моќните антиоксиданси кои се наоѓаат во бобинки од маки можат да помогнат во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Со неутрализирање на слободните радикали и намалување на оксидативниот стрес, додатоците на маки бобинки ги поддржуваат природните одбранбени механизми на телото, зголемувајќи ја неговата способност да се бори против инфекции и болести.
 3. Антивоспалителни својства: Маки бобинките содржат природни антиинфламаторни соединенија кои можат да помогнат во ублажување на воспалението во телото. Хроничното воспаление е поврзано со различни здравствени состојби, вклучувајќи кардиоваскуларни болести, артритис и одредени видови на рак. Конзумирањето додатоци на бобинки од маки може да придонесе за намалување на воспалението и подобрување на целокупното здравје.
 4. Кардиоваскуларно здравје: Високите нивоа на антоцијани во бобинки од маки се поврзани со кардиоваскуларни придобивки. Овие соединенија може да помогнат во намалување на крвниот притисок, подобрување на циркулацијата на крвта и намалување на ризикот од срцеви заболувања. Додатоци на бобинки Maqui може да го поддржат здравјето на срцето преку промовирање на здрави нивоа на холестерол и намалување на оксидативниот стрес во кардиоваскуларниот систем.
 5. Регулирање на шеќерот во крвта: Маки бобинките поседуваат својства кои можат да помогнат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта. Студиите сугерираат дека антиоксидансите и полифенолите во бобинките од маки можат да ја подобрат чувствителноста на инсулин и да помогнат во управувањето со нивото на гликоза во крвта. Додатоци на бобинки Maqui може да бидат корисни за лица со дијабетес или за оние кои се изложени на ризик да развијат состојба.
 6. Здравје на очите: Антиоксидансите присутни во бобинки од маки, како што се антоцијаните и витаминот Ц, играат витална улога во поддршката на здравјето на очите. Овие соединенија помагаат во заштитата на очите од оксидативно оштетување предизвикано од слободните радикали и може да помогнат во спречување на макуларна дегенерација (AMD) поврзана со возраста и други очни состојби. Додатоци на бобинки Maqui може да бидат вреден додаток на режимот за поддршка на видот.
 7. Дигестивно здравје: бобинки од маки содржат диетални влакна, кои се неопходни за одржување на здрав дигестивен систем. Влакната помагаат во промовирање на редовни движења на дебелото црево, поддршка на здравјето на цревата и спречување на запек. Додатоци на бобинки од маки можат да придонесат за подобрување на варењето и може да обезбедат дополнителни придобивки како што се подобрена апсорпција на хранливи материи и поздрав цревен микробиом.

Негативни ефекти од додатоците на Maqui Berry

Додека додатоците на маки бобинки се генерално безбедни за консумирање, важно е да се внимава на потенцијалните негативни ефекти и да се внимава, особено кога се консумираат во концентрирани форми. Еве неколку размислувања:

 1. Алергиски реакции: Некои поединци може да имаат алергии или чувствителност на бобинки од маки. Ако сте познати алергии на бобинки или други овошја, препорачливо е да бидете внимателни кога консумирате додатоци од маки бобинки и да следите за какви било алергиски реакции како што се чешање, коприва, оток или отежнато дишење. Прекинете ја употребата и побарајте лекарска помош доколку се појават какви било несакани реакции.
 2. Гастроинтестинална непријатност: Конзумирањето на голема количина на бобинки од маки или додатоци на маки бобинки може да доведе до гастроинтестинални непријатности кај некои поединци. Ова може да се манифестира како грчеви во стомакот, надуеност или дијареа. За да се минимизира ризикот од дигестивни проблеми, се препорачува да се започне со мала доза од додатокот и постепено да се зголемува доколку добро се поднесува.
 3. Интеракции со лекови: Додатоците од Maqui Berry може да имаат интеракција со одредени лекови. Ако земате лекови за дијабетес, крвен притисок или лекови за разредување на крвта, важно е да се консултирате со здравствен работник пред да ги вклучите додатоците на маки бобинки во вашата рутина. Тие можат да дадат насоки за потенцијалните интеракции и да обезбедат безбедна комбинација на додатоци и лекови.
 4. Висока содржина на антиоксиданси: Иако високата содржина на антиоксиданси на бобинки од маки е корисна, вреди да се напомене дека прекумерното внесување на антиоксиданси, од додатоци на маки бобинки или други извори, не секогаш може да биде поволно. Истражувањата покажуваат дека нерамнотежата на антиоксидансите во телото може да има несакани последици. Затоа, се препорачува да се следи препорачаната доза и да не се надминува препорачаната доза.
 5. Индивидуални чувствителности: Телото и метаболизмот на секоја личност се уникатни, а индивидуалните реакции на додатоците на маки бобинки може да варираат. Важно е да обрнете внимание на тоа како вашето тело реагира на додатокот и соодветно да ја прилагодите дозата. Ако почувствувате какви било негативни симптоми или непријатност, препорачливо е да ја прекинете употребата и да се консултирате со здравствен работник.

Од клучно значење е да се купат додатоци на бобинки Maqui од реномирани извори за да се обезбеди нивниот квалитет и автентичност. Дополнително, секогаш е добра идеја да се консултирате со здравствен работник пред да започнете нов додаток во исхраната, особено ако имате веќе постоечки медицински состојби или земате лекови.

Запомнете, додека бобинките Maqui нудат потенцијални здравствени придобивки, умереноста и индивидуалното внимание се клучни за обезбедување на безбеден и соодветен режим на дополнување.

Заклучок

Додатоци на бобинки Maqui нудат удобна и концентрирана форма на извонредните здравствени придобивки поврзани со овие живописни бобинки. Со нивната исклучителна содржина на антиоксиданси, својствата за зајакнување на имунитетот, антиинфламаторните ефекти, кардиоваскуларната поддршка, регулацијата на шеќерот во крвта, придобивките за здравјето на очите и поддршката за дигестивниот здравје, додатоците на Maqui бери можат да бидат вреден додаток на добро заокружен пристап кон здравјето и виталноста. .

Ги препорачувам овие додатоци на бобинки Maqui

Споделете ја оваа страница