Додатоци на Acai Berry

Акаи бобинките некои луѓе ги сметаат за најмоќната супер храна. Свежо набрано од дрвото Acai може да произведе над 30 пати поголема количина на антоцијани отколку црвено вино, а исто така и сите придобивки од масните киселини во маслиновото масло. Прочитајте за да видите големи придобивки од користењето на оваа Супер храна како супер додаток.

Додатоци на Acai Berry

Кога се користат како здравствени додатоци, бобинките од Акаи се многу корисни. Имаат голема исцелителна моќ што ја имаат многу фитонутриенти, но во едно пакување. Исто така, ги има здравствените придобивки од есенцијалните масни киселини и антоцијаните, кои се моќни антиоксиданти. Ставањето на Acai во вашата исхрана како здравствен додаток, ќе помогне во спречување на згрутчување на крвта и атеросклероза. Исто така, го подобрува кардиоваскуларниот систем со опуштање на крвните садови и ја зголемува циркулацијата на крвта.

Неодамна беше откриено дека антоцијаните во Acai имаат антиалергенски и антивирусни својства. Истражувањата сега сугерираат дека антоцијаните можат да ги блокираат канцерогените и да промовираат смрт на клетките на туморот, па затоа го спречуваат ракот. Акаи е здравствена тајна на бразилските и амазонските Индијанци со генерации. Така, ако го додадете во вашите додатоци, ќе помогнете во апсорпцијата на здрави витамини во вашата исхрана, вклучувајќи ги витамините А, Д, Е и К. Обезбедува витамини Е и Ц и хранливи материи како што се влакна и фитостероли.

Придобивките од додатоците на Acai Berry

Колку повеќе истражувања се прават на Acai како додаток, толку повеќе откритија се прават. Се чини дека нема крај на здравствените придобивки од Акаи. Повеќе студии покажаа дека содржи и здрав процент на растителни стероли кои го штитат имунолошкиот систем, го намалуваат холестеролот и помагаат во олеснување на зголемувањето на простатата.

Додатоците на Acai се ефикасни за добивање на телото на вистинскиот пат. Личноста која има лошо здравје или прекумерна тежина можеби ги пробала сите диететски производи на пазарот без резултати, но сепак може да доживее фантастични резултати земајќи ги додатоците на Acai.

Кои се позитивните ефекти на Acai бобинки?

 1. Нутриционистичка централа: Акаи бобинките, родени во амазонската прашума, се познати по нивната исклучителна хранлива содржина. Овие мали виолетови бобинки се преполни со антиоксиданси, есенцијални масни киселини, влакна и низа витамини и минерали. Додатоците од Acai Berry обезбедуваат концентрирана форма на овие хранливи материи, што ги прави удобен и пристапен начин за уживање во придобивките.
 2. Антиоксидантно богатство: Акаи бобинките се полни со антиоксиданси, особено антоцијани, кои им ја даваат нивната живописна виолетова боја. Антиоксидансите помагаат во борбата против оксидативниот стрес, кој е поврзан со разни хронични болести и предвремено стареење. Конзумирањето додатоци на акаи бобинки може да ја поддржи одбраната на телото од слободните радикали, намалувајќи го оштетувањето на клетките и промовирајќи го целокупното здравје.
 3. Поддршка за здравјето на срцето: Антоцијаните кои се наоѓаат во бобинките од акаи се поврзани со кардиоваскуларни придобивки. Тие можат да помогнат да се подобри циркулацијата на крвта, да се намали воспалението и да се подобри здравјето на крвните садови. Додатоците од Acai Berry можат да придонесат за здравјето на срцето со поддршка на здрави нивоа на холестерол, намалување на оксидативниот стрес и промовирање на правилен проток на крв.
 4. Потенцијални ефекти против стареење: Acai бобинки често се рекламираат за нивните потенцијални ефекти против стареење. Високата содржина на антиоксиданси помага во борбата против оксидативното оштетување, заштитувајќи ги клетките од предвремено стареење. Дополнително, присуството на масни киселини како омега-3, омега-6 и мононезаситени масти во бобинките од акаи може да го промовира здравјето на кожата и да придонесе за младешки изглед.
 5. Поддршка за дигестивно здравје: Акаи бобинките се добар извор на диетални влакна, кои се неопходни за одржување на здрав дигестивен систем. Влакната помагаат во промовирање на редовни движења на дебелото црево, спречување на запек и поддршка на здравјето на цревата. Додатоците од бобинки од акаи можат да придонесат за подобрување на варењето, па дури и може да обезбедат придобивки од пребиотиците преку негување на корисни цревни бактерии.
 6. Потенцијално зајакнување на имунолошкиот систем: Комбинацијата на антиоксиданси, витамини и минерали кои се наоѓаат во бобинките од акаи може да помогне во поддршката на стабилен имунолошки систем. Додатоците од акаи бери обезбедуваат основни хранливи материи кои ја зајакнуваат одбраната на телото од инфекции и го промовираат целокупното имуно здравје.
 7. Енергија и виталност: Додатоците од Acai Berry често се сметаат за природен засилувач на енергија. Богатиот профил на хранливи материи, вклучувајќи јаглехидрати, здрави масти и антиоксиданси, може да обезбеди одржливо ослободување на енергија, поддржувајќи ја физичката издржливост и виталноста. Ова може да биде особено корисно за активните поединци и спортистите.

Кои се потенцијалните несакани ефекти на Acai Berries?

Додека бобинките од Акаи генерално се сметаат за безбедни за консумирање, важно е да се внимава на потенцијалните несакани ефекти, особено кога се конзумираат додатоци од акаи бобинки во концентрирани форми. Еве неколку потенцијални несакани ефекти што треба да ги имате на ум:

 1. Алергиски реакции: Некои поединци може да имаат алергии или чувствителност на бобинки од акаи. Ако имате позната алергија на бобинки или други овошја, препорачливо е да бидете внимателни кога консумирате додатоци од акаи бобинки и да следите за какви било алергиски реакции како што се чешање, коприва, оток или отежнато дишење. Прекинете ја употребата и побарајте лекарска помош доколку се појават какви било несакани реакции.
 2. Гастроинтестинални непријатности: Конзумирањето голема количина на бобинки од акаи или додатоци на акаи бобинки може да предизвика гастроинтестинална непријатност кај некои поединци. Ова може да се манифестира како грчеви во стомакот, надуеност или дијареа. За да се минимизира ризикот од дигестивни проблеми, се препорачува да се започне со мала доза од додатокот и постепено да се зголемува доколку добро се поднесува.
 3. Мешање со медицински состојби и лекови: Акаи бобинките може да комуницираат со одредени лекови или медицински состојби. Ако имате какви било претходно постоечки медицински состојби, како што се проблеми со бубрезите или хормонални пореметувања, или ако земате лекови, вклучително и разредувачи на крв или антиинфламаторни лекови, неопходно е да се консултирате со здравствен работник пред да внесете додатоци од акаи бобинки во вашиот рутина за да се осигурате дека тие се безбедни за вас.
 4. Интеракција со други додатоци или билки: Додатоците од акаи бобинки може да имаат интеракција со други додатоци или билки што можеби ги земате. На пример, додатоците на акаи бобинки може да имаат адитивни ефекти кога се комбинираат со други природни средства за разредување на крвта, како што се ѓумбир или лук. За да избегнете потенцијални интеракции, консултирајте се со здравствен работник или фармацевт за да се обезбеди безбедна комбинација на додатоци.
 5. Висока калорична содржина: Самите бобинки од акаи се нискокалорични, но одредени производи или додатоци од акаи бобинки може да содржат додадени шеќери или други состојки кои ја зголемуваат нивната калорична содржина. Ако внимавате на внесот на калории, важно е да ја проверите етикетата на производот и да изберете додатоци на акаи бобинки кои се усогласени со вашите диететски цели.

Важно е да се забележи дека индивидуалните реакции на бобинки од акаи може да варираат, а несаканите ефекти споменати погоре се релативно невообичаени. Како и со секој додаток во исхраната, препорачливо е да се следи препорачаната доза, да се купат додатоци од реномирани извори и да се прекине со употреба доколку почувствувате какви било негативни ефекти. Ако имате какви било грижи или прашања, најдобро е да се консултирате со здравствен работник пред да започнете нов додаток во исхраната.

Каде да купите Acai додатоци?

Најдобро е да се држите подалеку од додатоците на Acai Berry што се продаваат во продавници како Walmart, Kmart, GNC, Super Supplements, Safeway итн. главно затоа што Acai може да содржи некои адитиви и други состојки кои не се природни и затоа не се наменети за ингестија во човечкото тело. Најдобро е да се придржувате до додатоците на Acai Berry во неговата чиста форма.

Најдоброто место за да добиете додатоци на Acai во 100% чиста форма е онлајн. Вашето здравје ќе има голема корист од овие чисти додатоци. Луѓето имаат голем успех користејќи го за губење на тежината, како и за одржување во форма, бидејќи исто така им помага да ги одржат здрави и фит.

Заклучок

Додатоците од Acai Berry нудат пригоден начин за уживање во здравствените придобивки од овие бобинки густи со хранливи материи. Со нивната моќна содржина на антиоксиданси, потенцијална кардиоваскуларна поддршка, својства против стареење, дигестивни здравствени придобивки и зајакнување на имунолошкиот систем, додатоците на акаи бери можат да бидат вреден додаток на добро балансирана исхрана и здрав начин на живот.

Ги препорачувам овие додатоци на Acai Berry

Споделете ја оваа страница

3 одговори на „Додатоци на Acai Berry

 1. Херберт

  Одлично! И покрај тоа што имам многу зборови
  учеше во едно движење и слезе во областа за коментари
  директно да ви се заблагодарам за овој запис, импресивен!

  поздрав