Додатоци за предвремена ејакулација

Што е предвремена ејакулација?

Предвремена ејакулација во основа е неможност да се одржи ерекцијата доволно долго за целосен однос. Со други зборови, кога пребрзо ејакулирате и ја ослободувате спермата дури и пред партнерот да постигне оргазам, може да се смета дека страдате од предвремена ејакулација.

Ова е уште еден пример за сексуални дисфункции кои ги погодуваат луѓето од сите раси, возрасти и сексуални вештини. Предвремената ејакулација во основа не се смета за сериозна болест, но може да биде фрустрирачка ако некој не може да го направи сексот пријатен.

За среќа, постојат неколку природни начини за намалување на ризикот од предвремена ејакулација, како и лекување на оваа состојба без разлика колку лошо се чувствувате поради тоа. Некои од опциите за третман вклучуваат спрејови со лидокаин, психотерапевтии антидепресиви. За повеќе информации за лековите на рецепт кои би можеле да помогнат во лекувањето на предвремената ејакулација, треба да побарате консултација со вашиот давател на здравствена заштита или сексуален терапевт.

Сепак, постои уште еден метод на лекување кој може да ги ублажи симптомите на предвремена ејакулација без несакани ефекти од лекови на рецепт или непријатни психотерапевтски сесии. Третманот вклучува земање на таканаречените „додатоци за третман на ејакулација на рецепт“.

Иако овој метод не е широко признат и одобрен од медицинската заедница, клинички е докажано дека овие додатоци ги подобруваат сексуалните дисфункции кај мажите; ова ги вклучува случаите на брза ејакулација, предвремени оргазми и други нарушувања на ејакулацијата и репродуктивниот систем.

Кои се додатоците за предвремена ејакулација?

Додатоци за предвремена ејакулација во основа се збирка на билки и лекови кои му помагаат на мажот да одржи ерекција за време на сексот.

Овие средства ќе помогнат да се зголеми ефикасноста на ерекцијата за време на сексуалниот однос, со што ќе се подобри сексуалната изведба и ќе се продолжи времетраењето на сексуалното искуство.

Овие хербални додатоци се наменети за оние кои доживуваат предвремена ејакулација или имаат потешкотии да постигнат ерекција во кревет. Додатоци за предвремена ејакулација вклучуваат повеќе од мешавини на билни екстракти; тие вклучуваат витамини и минерали кои се клинички докажани и одобрени од медицинско друштво за да ги подобрат случаите на предвремена ејакулација и исто така да го зголемат квалитетот на сексуалното искуство.

Како функционираат додатоците за предвремена ејакулација?

Примарната причина за предвремена ејакулација е неправилниот проток на крв и неможноста на телото да ја задржи спермата и слабата содржина на протеини. За време на сексот, ерекцијата се јавува поради протокот на крв под висок притисок во пенисот, затоа, силата на овој притисок одлучува за времето колку долго ќе трае ерекцијата.

Сексуалната возбуда и квалитетот на вашата ерекција зависат од бројни фактори, вклучувајќи го нивото на тестостерон, состојбата на вашето срце и крвниот систем, состојбата на ментална и физичка издржливост, како и други физиолошки фактори.

Апчиња или додатоци кои ја поправаат предвремената ејакулација всушност помагаат да се одржи правилен проток на крв во пенисот. Додатоците кои обично се користат за лекување на предвремена ејакулација се познати и како инхибитори на фосфодиестераза, кои всушност помагаат во одржување на правилен проток на крв во пенисот за подолг временски период.

Тоа се постигнува со стимулирање на лачењето на хормоните кои се одговорни за машкото репродуктивно здравје. Овие хормони се произведуваат од тестисите и го вклучуваат главно најпознатиот „машки полов хормон“ - тестостерон. Освен што произведуваат зголемено ниво на тестостерон, овие додатоци помагаат во подобрување на производството на сперма, а со тоа го подобруваат квалитетот на машкиот оргазам, па дури и ја зголемуваат плодноста кај мажите и ги зголемуваат шансите за зачнување.

Некои основни елементи кои помагаат во намалувањето на предвремената ејакулација

 1. Л-Аргинин – Оваа специфична аминокиселина помага во задржување на сперматозоидите и го зголемува квалитетот на спермата. Доколку се зема во препорачана количина, овој лек помага крвните садови да се прошират и го зголемува протокот на крв во пенисот и ја подобрува предвремената ејакулација.
 2. Л-Карнитин – Помага во создавање на оксигенирана средина за сперматозоидите да се транспортираат низ пенисот и да се оплоди јајце клетката. Високата концентрација на Л-карнитин е од суштинско значење за машката плодност и е познато дека спречува различни нарушувања на ејакулацијата.
 3. Земјанско племе – Овој екстракт од билки се користи со векови за да се зголеми циркулацијата на крвта во пенисот, да се продолжи периодот на ерекција, да се подобри мобилноста на спермата, да се зголеми квалитетот на спермата и да се зголеми задоволството за време на сексот.

Добрите страни на употребата на додатоци за предвремена ејакулација

Додатоци за предвремена ејакулација не се скапи, не даваат несакани ефекти и се безбедни за употреба. Еве список на главните придобивки од овие додатоци во исхраната.

 • Овие додатоци се многу евтини по природа, така што тие се лесно достапни во различни медицински продавници.
 • Не постои ограничување на храната при конзумирање на вакви додатоци.
 • Овие лекови ја подобруваат структурата на пенисот и помагаат во одржување на правилен проток на крв за време на сексот. Лековите помагаат и во зајакнување на мускулите.
 • Додатоци за предвремена ејакулација, исто така, помагаат во подобрување на неколку психолошки проблеми и влеваат доверба кај корисникот.

Недостатоци од употребата на додатоци за предвремена ејакулација

Списокот на проблеми поврзани со додатоците за предвремена ејакулација е релативно мал. Но, исто како и со сите видови додатоци и лекови, треба да се преземат одредени мерки на претпазливост и да се земат предвид пред да се започне каков било третман:

 • Доколку овие суплементи се земаат во големи количини може да предизвикаат несакани ефекти кои се штетни по природа.
 • Советите на лекарите се задолжителни пред да ги користите овие видови додатоци.

Други опции

Постојат и други опции за лекување и намалување на ризиците од предвремена ејакулација. Списокот може да биде огромен и вашиот лекар може да ви помогне да ја изберете најдобрата опција, но еве неколку избори за почеток:

 • Трамадол - Ова е лек на рецепт кој може да помогне во зголемување на симптомите на предвремена ејакулација. Овој лек не делува сам, потребно е да се комбинира со вежбањето Кегел за да функционира правилно.
 • Кегел вежба – Една од најчестите причини за предвремена ејакулација е слабеењето на мускулите. Ова се одреден специфичен тип на вежби кои им помагаат на мускулите на пенисот да станат посилни.
 • Мултивитамински комплекс за мажи - Ова ги обезбедува сите потребни хранливи материи за да го нахрани машкиот репродуктивен систем, но веројатно нема да ја излечи предвремената ејакулација.

Завршни зборови

Додатоците за предвремена ејакулација конкретно не делуваат сами. Две главни компоненти се потребни за овие додатоци да работат правилно. Овие две клучни точки се вежбањето и правилната исхрана. Додатоци за предвремена ејакулација во основа работат на зајакнување на мускулите и одржување на правилен проток на крв; ако вежбите не се прават, тогаш мускулите секогаш ќе бидат слаби без разлика на количеството суплемент што се консумира.

Ги препорачувам овие додатоци за предвремена ејакулација

Споделете ја оваа страница

15 одговори на „Додатоци за предвремена ејакулација

 1. Алфа засилувач

  Не знам ни како завршив овде, но мислев дека овој пост за предвремена ејакулација е добар. Не знам кој си, но дефинитивно ќе одиш кај некој познат блогер ако веќе не си 😉 На здравје!

 2. Прегледи за здравствени додатоци Автор на објавата

  Ви благодарам, мило ми е што ви беа корисни овие информации. Продолжете да читате, наскоро ќе објавиме нови статии!!!

 3. Рон Д.

  Тоа е всушност одлична и корисна информација. Среќен сум што ги споделивте овие корисни информации со нас. Ве молиме одржувајте не во тек вака.

 4. На Џејн

  Здраво! Веќе некое време го читам вашиот блог и конечно добив храброст
  да одиме напред и да ви дадам крик од Хафман Тексас!
  Само сакав да кажам продолжете со фантастичната работа!

 5. Емили

  Ви благодариме за прекрасната објава! Искрено уживав во читањето, ти
  може да биде одличен автор. Ќе се погрижам да го обележам вашиот блог и на крајот ќе се вратам подоцна во животот.
  Сакам да поттикнам еден да продолжи со вашата одлична работа, имајте убаво
  вечер!

 6. Џереми

  Го сакам она што вие момци обично го имате. Овој вид на
  паметна работа и покриеност! Продолжете со одличните дела момци што ве вклучив во блогирање.

 7. Арнет

  Еј, многу сум возбуден што ја најдов страницата на твојот блог, навистина те најдов случајно, додека барав нешто друго на гугл. продолжи со одличната работа.

 8. Дејвид

  Не знам ни како завршив овде, но мислев дека овој пост е добар. Не знам кој си, но сигурно ќе станеш познат блогер
  ако не си, веќе
  😉 На здравје!

 9. Слета на

  И јас уживам во она што го правите вие. Овој вид на паметна работа и изложеност! Продолжете со прекрасните дела момци, ве додадов момци во мојот сопствен блог.

 10. фелипа

  Ми се допаѓаат корисните информации што ги давате во вашите написи. Ќе го обележувам вашиот блог и ќе проверувам повторно овде често. Понатаму, сосема сум сигурен дека ќе научам многу нови работи токму овде!
  Среќно за следното!

 11. Мора

  Еј, јас сум за прв пат овде. Ја најдов оваа табла и сметам дека е навистина корисна и многу ми помогна. Се надевам дека ќе вратам нешто и ќе им помогнам на другите како што ти ми помогна мене.