Suplemente për venat me variçe

Jeni ju ai që vuani prej kohësh nga variçet? Jeni të shqetësuar për heqjen e varikozës përmes operacionit? Nëse po, atëherë të gjitha shqetësimet tuaja kanë mbaruar tani pasi mund të trajtohet me ndihmën e suplementeve natyrale që janë të disponueshme në treg.

Venat varikoze janë një gjendje e zakonshme e karakterizuar nga venat e fryra, të përdredhura që shpesh shfaqen në ngjyrë vjollce të errët ose blu.

Ndërsa ndryshimet e stilit të jetesës dhe trajtimet mjekësore zakonisht rekomandohen, disa individë eksplorojnë përdorimin e suplementeve për venat me variçe si një mbështetje e mundshme në menaxhimin e simptomave dhe promovimin e shëndetit venoz.

Kuptimi i venave me variçe

Venat varikoze ndodhin kur valvulat brenda venave dobësohen ose dëmtohen, duke bërë që gjaku të grumbullohet dhe venat të zmadhohen. Kjo gjendje më së shpeshti prek këmbët dhe mund të çojë në parehati, dhimbje, rëndim dhe ënjtje.

Faktorë të tillë si gjenetika, ndryshimet hormonale, qëndrimi i gjatë ulur ose në këmbë dhe obeziteti mund të kontribuojnë në zhvillimin e venave me variçe.

Cilat janë suplementet për venat me variçe?

Është një gjendje kur qarkullimi i gjakut është i kufizuar për arsye të ndryshme dhe ënjtja ndodh në venat tuaja pasi gjaku rrjedh prapa në vend të përpara dhe shfaqet në këmbët, sendet dhe disa pjesë të tjera të trupit tuaj. Suplementet për venat me variçe ndihmojnë që venat me variçe të jenë nën kontroll ose i ndihmojnë ato të zhduken në mënyrë natyrale pa ndikuar në sistemin e brendshëm të trupit.

Suplementet për venat me variçe janë formuluar për të promovuar shëndetin venoz, për të përmirësuar qarkullimin dhe për të lehtësuar simptomat që lidhen me venat me variçe.

Si funksionojnë suplementet për venat me variçe?

Suplementet për venat me variçe përmbajnë disa ekstrakte natyrale që gjenden zakonisht në shtëpinë tonë, të cilat përmirësojnë qarkullimin e gjakut në trup. Ato janë të miratuara klinikisht dhe kështu nuk kanë asnjë efekt të dëmshëm në trup.

Përbërësit e suplementeve për venat me variçe

Disa nga përbërësit bimor me të cilët bëhen këto suplemente përfshijnë:

 • Xhenxhefili: Redukton shfaqjen e venave me variçe duke përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe duke reduktuar inflamacionin në trup.
 • Shafrani i Indisë: Forcon venat dhe parandalon grumbullimin e mpiksjeve në gjak dhe në këtë mënyrë përmirëson rrjedhjen e gjakut.
 • Gotu Kola: Një ekstrakt bimor i cili ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut dhe parandalon ënjtjet në vena.
 • Gështenja e kalit: Ekstrakti i gështenjës së kalit përmban një përbërës të quajtur aescin, i cili është studiuar gjerësisht për përfitimet e tij të mundshme në menaxhimin e venave me variçe. Aescin ndihmon në forcimin e mureve të enëve të gjakut, përmirëson qarkullimin dhe zvogëlon mbajtjen e lëngjeve, duke lehtësuar kështu simptomat si dhimbje, ënjtje dhe rëndim të këmbëve.
 • Fshesa e kasapit: Fshesa e kasapit ka një histori të gjatë përdorimi në mjekësinë tradicionale për sëmundjet venoze. Ai përmban përbërës që mund të ngushtojnë enët e gjakut, të zvogëlojnë inflamacionin dhe të përmirësojnë qarkullimin. Fshesa e kasapit mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të lidhura me venat me variçe, të tilla si parehati në këmbë dhe ënjtje.
 • Diosmina: Diosmina është një përbërës flavonoid që rrjedh nga agrumet. Është treguar se përmirëson tonin venoz, zvogëlon inflamacionin dhe përmirëson mikroqarkullimin. Suplementet e diosminës përdoren zakonisht për të lehtësuar simptomat e venave me variçe, duke përfshirë dhimbjen, ënjtjen dhe ngërçet e këmbëve.
 • Hesperidina: Hesperidina është një tjetër flavonoid që vepron në mënyrë sinergjike me diosminën. Ndihmon në forcimin e enëve të gjakut, redukton inflamacionin dhe përmirëson rrjedhën e gjakut. E kombinuar me diosminën, hesperidina rrit efikasitetin e suplementeve për venat me variçe në menaxhimin e simptomave dhe promovimin e shëndetit venoz.
 • Vitaminat: Mungesa ushqyese gjithashtu shkakton venat me variçe përveç arsyeve të tjera si obeziteti. Vitaminat luajnë një rol shumë të rëndësishëm kur bëhet fjalë për trajtimin e venave me variçe. Vitamina A, C, E, B6 dhe K quhen respektivisht vitamina të venave.
  • Vitamina C. Promovon rrjedhjen e gjakut në të gjithë trupin, gjë që parandalon inflamacionin brenda trupit. Ai forcon muret e venave dhe i shëron ato nga brenda. Ata gjithashtu mbrojnë trupin nga radikalet e lira.
  • Vitamina E. Është e dobishme për të mbajtur venë në gjendje të mirë. Ndihmon trombocitet të ngjiten në anë të mureve të enëve të gjakut.
  • Vitamina B. Vitamina B i referohet një grupi kompleksesh vitaminash B, të nevojshme për të mbrojtur venat me variçe duke forcuar enët e gjakut.

Përfitimet e suplementeve për venat me variçe

 • Lehtësimi i simptomave: Suplementet për venat me variçe synojnë të lehtësojnë simptomat e lidhura me venat me variçe, duke përfshirë dhimbjen, ënjtjen, ngërçet e këmbëve dhe parehati.
 • Mbështetja e qarkullimit: Përbërësit si gështenja e kalit, fshesa e kasapit, diosmina dhe hesperidina në suplementet për venat me variçe ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, reduktimin e kongjestionit venoz dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm venoz.
 • Përmirësimi i tonit të venave: Disa përbërës në suplementet për venat me variçe, të tilla si gështenja e kalit dhe diosmina, kontribuojnë në forcimin e mureve të enëve të gjakut, duke promovuar kështu tonin më të mirë të venave dhe reduktimin e shfaqjes së venave me variçe.
 • Mbrojtja antioksiduese: Suplementet për venat me variçe që përmbajnë antioksidantë, duke përfshirë vitaminën C, ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ dhe mbrojnë enët e gjakut nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira.
 • Qasje natyrale: Suplementet për venat me variçe ofrojnë një qasje të mundshme natyrore për menaxhimin e venave me variçe, duke plotësuar modifikimet e stilit të jetesës dhe ndërhyrjet mjekësore.

Të mirat dhe të këqijat e suplementeve për venat me variçe

Përparësitë e përdorimit të suplementeve për venat me variçe

 • Ato janë lehtësisht të disponueshme në dyqanet mjekësore.
 • Nuk janë aspak të shtrenjta.
 • Së fundi, ato përmirësojnë gjendjen e venave me variçe pa operacion.

Disavantazhet e përdorimit të suplementeve për venat me variçe

 • Një mbidozë e këtyre suplementeve mund të dëmtojë plotësisht venat.
 • Merrni këshillën e mjekut përpara se të blini këto suplemente.
 • Ata kërkojnë kohë për të treguar efekt, kështu që duhet të keni durim gjatë përdorimit të tyre.

Fjalët e fundit

Së bashku me venat me variçe, duhet mbajtur një dietë e duhur dhe ushtrime të moderuara për të hequr qafe gjendjen e venave. Ec shumë; shtrini këmbët shumë shpesh. Konsumoni shumë ujë dhe humbni peshë nëse jeni mbipeshë. Do të merrni përfitime më të shpejta duke përdorur këto suplemente nëse kryeni edhe aktivitete të tjera.

Trajtimet artificiale si kirurgjia nuk janë një alternativë e mirë, prandaj është më mirë të shkoni për suplemente të cilat janë të gjitha bimore dhe nuk shkaktojnë ndonjë dëm në organet e tjera të trupit.

Suplementet për venat me variçe mund të shërbejnë si ndihmës mbështetës në menaxhimin e venave me variçe dhe promovimin e shëndetit të përgjithshëm venoz. Ndërsa këto shtesa mund të ofrojnë lehtësim dhe mbështetje, është e rëndësishme të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor për një diagnozë të saktë dhe plan gjithëpërfshirës të trajtimit.

Modifikimet e stilit të jetesës, të tilla si stërvitja e rregullt, mbajtja e një peshe të shëndetshme dhe shmangia e zgjatur e qëndrimit ulur ose në këmbë, duhet të kombinohen me suplemente për venat me variçe për menaxhimin optimal të kësaj gjendjeje të zakonshme.

Unë rekomandoj këto suplemente për venat me variçe

Ndani këtë faqe