Додатоци за потиснување на апетитот

Во денешно време јадеме повеќе ѓубре отколку храна. Тоа неизбежно носи медицински проблеми, на пример, корпулентност и прекумерна тежина. Ова е местото каде што суплементите за потиснување на апетитот можат да помогнат.

Потиснувачите на апетит може да бидат или таблети, пијалоци, додатоци или целокупна храна кои делуваат како помош за заштита од клисури.

Редовните средства за потиснување на апетитот може да помогнат во справувањето со проблемите идентификувани со виткоста или прејадувањето во ограничена мера со прилагодување на нивото на хормоните на глад, на пример, грелин и лептин. Грелинот и лептинот растат и паѓаат во текот на денот, потпирајќи се на нештата како што се количината што сте ја јаделе доцна, вашиот темперамент, чувството на вознемиреност, одмор и моментална тежина итн. На крајот на денот, постои значителна мерка во игра во однос на задушување или зајакнување на вашата желба од ден на ден.

Кои се додатоците за потиснување на апетитот?

Додатоците за потиснување на апетитот се стекнаа со признание како вредна алатка во управувањето со тежината, помагајќи им на поединците да ги контролираат своите желби и да го намалат внесот на калории. Овие додатоци нудат природен и неинвазивен пристап за намалување на апетитот, поддржувајќи ги поединците во постигнувањето на нивните цели за губење на тежината. Во оваа статија, ги истражуваме механизмите зад суплементите за потиснување на апетитот, ја потврдуваме нивната ефикасност и ги истакнуваме придобивките што тие можат да ги дадат во регулирањето на желбата за ефикасно управување со тежината.

Како функционираат суплементите за потиснување на апетитот?

Додатоците за потиснување на апетитот работат со таргетирање на различни фактори кои влијаат на гладот ​​и ситоста. Овие додатоци често содржат комбинација на состојки кои промовираат чувство на ситост, ги регулираат хормоните на апетитот и поддржуваат стабилно ниво на шеќер во крвта.

Една клучна состојка која се наоѓа во суплементите за потиснување на апетитот е глукоманан, диетални влакна добиени од коренот на конјац. Глукоманан се шири во стомакот, создавајќи чувство на ситост и намалувајќи ја желбата за прејадување. Со промовирање на ситост, може да им помогне на поединците да управуваат со големината на порциите и да го контролираат внесот на калории.

Понатаму, овие додатоци може да вклучуваат состојки како екстракт од зелен чај, 5-HTP и хром пиколинат. Екстрактот од зелен чај содржи катехини кои се поврзани со зголемено ситост и подобрено управување со тежината. 5-HTP е претходник на серотонин, невротрансмитер кој го регулира апетитот и расположението. Хром пиколинат поддржува стабилни нивоа на шеќер во крвта, помагајќи да се намали желбата.

Повеќе опции за потиснување на апетитот

Кетогена диета

Кога земате откако кетогенот се воздржува од храна, го ставате вашето тело во состојба на кетоза. Ова се случува кога гликозата (најчесто се наоѓа во исхраната со шеќер) е дефинитивно намалена, што го овластува вашето тело да ги користи мастите како изборен извор на виталност. Оваа постапка произведува кетонски тела, кои се честички растворливи во вода и кои преземаат значаен дел од контролата на желбата.

Етерично масло од грејпфрут

Неколку логични испитувања покажуваат дека трошењето или дишењето во масло од грејпфрут може да помогне во намалувањето на тежината. Маслото од грејпфрут се полни како карактеристичен потиснувач на желба бидејќи ја подобрува опструкцијата на инсулин и го прилагодува нивото на гликоза во крвта, што ви овозможува да се чувствувате сити. Маслото од грејпфрут исто така ве предизвикува да се борите со копнежите како резултат на неговиот капацитет да ги насочува хормоните на желбата, да ја подобри вашата склоност и да го подигне нивото на виталност.

Ленено семе

Јадењето ленено семе заедно со вечерите може да ви овозможи да се чувствувате целосно во себе за поиздржана временска рамка со оглед на фактот дека тие содржат лепило, влакно со гел, растворливи во вода, кои го спречуваат вашиот стомак од пребрзо прочистување. Така, внесувате повеќе суплементи и останувате исполнети. Лененото семе дополнително е преполно со цврсти масти, па ви овозможуваат да се чувствувате исполнето додека јадете помалку калории.

Храна со влакна

Диететски филаменти, без разлика дали се од извори на храна или во форма на концентриран додаток; се користат долго време за одржување на цврста неповредливост и благосостојба на срцето. Многубројната храна богата со влакна се исто така здраво дебели, што значи дека добивате уште поголема вредност за вашите пари во исхраната и помагате да се избегне сушење или недостаток.

Згодна храна

Вообичаено вкусните додатоци како кајен, црн пипер, ѓумбир, глуварче или цимет може да помогнат да се изгради капацитетот на вашето тело да консумира маснотии, да го задуши нивото на глад, да ги стандардизира нивоата на гликоза, да ја намали штетата од слободните радикали поврзани со созревањето и да ја намали вашата желба за десерти.

Вода

Последно, но ни најмало, очигледно, вода! Пијте не помалку од две чаши вода пред да јадете гозба. Многумина денес зависат од третманот на водата со оглед на фактот дека помага во намалувањето на тежината, како и помага во исфрлањето на отровите од нашето тело!

Ефикасност на суплементите за потиснување на апетитот

Додатоците за потиснување на апетитот покажаа ветувачки резултати во помагањето на поединците да управуваат со нивниот апетит, да ги контролираат желбите и да ги постигнат целите за управување со тежината. Иако индивидуалните искуства може да варираат, овие додатоци се пофалени за нивниот потенцијал да го намалат внесот на калории, да промовираат ситост и да ги поддржуваат здравите навики во исхраната кога се користат заедно со урамнотежена исхрана и редовно вежбање.

Важно е да изберете реномирани брендови и производи кога размислувате за суплементи за потиснување на апетитот. Побарајте додатоци кои биле подложени на тестирање на квалитетот и се придржуваат до регулаторните стандарди.

Читањето на прегледите на клиентите и консултацијата со здравствените работници, исто така, може да обезбеди вредни сознанија за ефективноста и безбедноста на одредени додатоци.

Придобивките од додатоците за потиснување на апетитот

 1. Намалени желби: Додатоците за потиснување на апетитот можат да им помогнат на поединците да управуваат со нивната желба за нездрава храна, намалувајќи ја веројатноста за прејадување и промовирајќи поздрав избор на храна.
 2. Контрола на порции: со промовирање на чувството на ситост и ситост, овие додатоци можат да ја поддржат контролата на порциите и да им помогнат на поединците да одржат калориски дефицит за губење на тежината.
 3. Здрави навики во исхраната: Додатоците за потиснување на апетитот можат да придонесат за развој на поздрави навики во исхраната со намалување на безумното грицкање и промовирање на внимателни практики за исхрана.
 4. Поддршка за управување со тежината: Кога се комбинираат со урамнотежена исхрана и редовно вежбање, овие додатоци можат да обезбедат вредна поддршка за постигнување и одржување на здрава тежина.

Добрите и лошите страни на додатоците за потиснување на апетитот

Добрите страни на суплементите за потиснување на апетитот

Додатоци за потиснување на апетитот имаат тенденција да помогнат во:

 • Минимизирање на желбата за храна.
 • Помага за зголемување на метаболичката стапка.
 • Природно ја задушува вашата желба за храна за контрола на гладот.
 • Тежина несреќа секој ден.

Недостатоци на суплементите за потиснување на апетитот

Додатоци за потиснување на апетитот може да не бидат корисни поради нивните:

 • Краткорочна предност.
 • Проблеми со дезориентација.

Заклучок

Додатоците за потиснување на апетитот нудат природно и ефикасно решение за поединци кои сакаат да ја регулираат својата желба и да управуваат со нивниот апетит за успешно управување со тежината. Со промовирање на чувството на ситост, намалување на внесот на калории и поддршка на здрави навики во исхраната, овие додатоци можат да им помогнат на поединците да ги постигнат своите цели за губење на тежината и да одржуваат балансиран начин на живот.

Ова се дел од карактеристичните средства за потиснување на апетитот кои ќе му дадат многу предности на вашето тело, како и искрено и рационално. И покрај фактот дека тие може да имаат неколку слабости, но на долги патеки придобивките што ги нудат таквите додатоци се несомнени.

Ги препорачувам овие суплементи за потиснување на апетитот

Споделете ја оваа страница

9 одговори на „Додатоци за потиснување на апетитот

 1. бандар

  Здраво. Го открив вашиот блог користењето на msn. Тоа е навистина уредно напишана статија за средствата за потиснување на апетитот. Ќе се погрижам да го обележам и ќе се вратам за да дознаам повеќе од вашите корисни информации. Ви благодариме за објавата. Дефинитивно ќе се вратам.

 2. од

  Имате пристојни точки таму. Погледнав на интернет за повеќе информации за проблемот и открив дека повеќето луѓе ќе ги следат вашите ставови на оваа страница.

 3. елмерариола

  Тоа е всушност одлична и корисна информација.
  Среќен сум што едноставно ги споделивте овие корисни информации со нас.
  Ве молиме останете ни во тек вака. Благодарам што Сподели.

 4. eugenia_derrick

  Само желбата да се каже дека вашата статија е исто толку неверојатна. На
  јасноста во твојот пост е едноставно одлична и би можел да претпоставам
  вие сте експерт за оваа тема. Добро со твоја дозвола, дозволете ми да ја грабнам вашата
  храна за да бидете во тек со претстојниот пост. Благодарам милион и ве молиме продолжете со радосната работа.

 5. лас

  Дали вашата страница има страница за контакт? Тешко ми е да го лоцирам
  но, би сакал да ви испратам е-пошта. Имам неколку креативни идеи за вашиот блог
  можеби ќе ве интересира да слушнете. Во секој случај, одлична веб-страница и со нетрпение очекувам да видам дека ќе се подобрува со текот на времето.

 6. сабрина

  Всушност, многу е тешко во овој напорен живот да слушате вести на телевизија, затоа едноставно користам интернет од таа причина и ги примам најжешките вести.

 7. нокти бреда

  Леле! На крајот на краиштата, најдов веб-страница каде што можам да земам корисни податоци за потиснување на апетитот!

 8. ABC

  Одличен пост. Порано постојано го проверував овој блог и сум импресиониран! Многу корисни информации. Долго време ги барав овие одредени информации за потиснување на апетитот. Благодарам и со среќа.