Suplemente për shtypjen e oreksit

Në ditët e sotme, ne hamë më shumë mbeturina se sa ushqim. Në mënyrë të pashmangshme ajo sjell probleme mjekësore, për shembull, korpulencë dhe mbipeshë. Këtu mund të ndihmojnë suplementet për shtypjen e oreksit.

Shtypësit e oreksit mund të jenë ose pilula, pije, suplemente ose ushqime të plota që veprojnë si një ndihmë për të mbrojtur nga gryka.

Shtypësit e rregullt të oreksit mund të ndihmojnë në trajtimin e çështjeve të identifikuara me shëndoshjen ose mbingrënia në një masë të kufizuar duke rregulluar nivelet e hormoneve të urisë, për shembull, Ghrelin dhe Leptin. Ghrelin dhe Leptin rriten dhe bien gjatë gjithë ditës duke u mbështetur në gjëra të tilla si sasia që keni ngrënë vonë, temperamenti juaj, ndjenja e ankthit, pushimi dhe pesha aktuale etj. Në fund të ditës, ka një masë të konsiderueshme në lojë për të mbytur apo forcuar dëshirën tuaj dita-ditës.

Cilat janë suplementet për shtypjen e oreksit?

Suplementet për shtypjen e oreksit kanë fituar njohjen si një mjet i vlefshëm në menaxhimin e peshës duke ndihmuar individët të kontrollojnë dëshirat e tyre dhe të reduktojnë marrjen e kalorive. Këto suplemente ofrojnë një qasje natyrale dhe jo-invazive për të frenuar oreksin, duke mbështetur individët në arritjen e qëllimeve të tyre për humbje peshe. Në këtë artikull, ne eksplorojmë mekanizmat pas suplementeve për shtypjen e oreksit, miratojmë efikasitetin e tyre dhe nxjerrim në pah përfitimet që ato mund të ofrojnë në rregullimin e dëshirave për menaxhim efektiv të peshës.

Si funksionojnë suplementet për shtypjen e oreksit?

Suplementet për shtypjen e oreksit funksionojnë duke synuar faktorë të ndryshëm që ndikojnë në urinë dhe ngopjen. Këto suplemente shpesh përmbajnë një kombinim përbërësish që nxisin ndjenjën e ngopjes, rregullojnë hormonet e oreksit dhe mbështesin nivele të qëndrueshme të sheqerit në gjak.

Një përbërës kryesor që gjendet në suplementet për shtypjen e oreksit është glucomannan, një fibër diete që rrjedh nga rrënja konjac. Glucomannan zgjerohet në stomak, duke krijuar një ndjenjë të ngopjes dhe duke reduktuar dëshirën për të ngrënë tepër. Duke promovuar ngopjen, mund t'i ndihmojë individët të menaxhojnë madhësinë e porcioneve të tyre dhe të kontrollojnë marrjen e kalorive.

Për më tepër, këto suplemente mund të përfshijnë përbërës të tillë si ekstrakti i çajit jeshil, 5-HTP dhe pikolinati i kromit. Ekstrakti i çajit jeshil përmban katekina që janë shoqëruar me rritjen e ngopjes dhe përmirësimin e menaxhimit të peshës. 5-HTP është një pararendës i serotoninës, një neurotransmetues që rregullon oreksin dhe disponimin. Pikolinati i kromit mbështet nivele të qëndrueshme të sheqerit në gjak, duke ndihmuar në reduktimin e dëshirave.

Më shumë opsione për të shtypur oreksin

Dieta ketogjenike

Kur merrni pasi Ketogenic abstenon nga ushqimi, ju po e vendosni trupin tuaj në një gjendje ketoze. Kjo ndodh kur glukoza (zakonisht që gjendet në ushqimin e sheqerit) zvogëlohet përfundimisht, gjë që e fuqizon trupin tuaj të përdorë yndyrën si një burim zgjedhor vitaliteti. Kjo procedurë prodhon trupa ketone, të cilët janë grimca të tretshme në ujë që marrin një pjesë të rëndësishme të kontrollit të dëshirës.

Vaj esencial grejpfrut

Disa ekzaminime logjike tregojnë se konsumimi ose frymëmarrja e vajit të grejpfrutit mund të ndihmojë në uljen e peshës. Vaji i grejpfrutit mbushet si një frenues karakteristik i dëshirës pasi rrit pengimin e insulinës dhe rregullon nivelet e glukozës në gjak, gjë që ju mundëson të ndiheni të ngopur. Vaji i grejpfrutit gjithashtu ju bën të luftoni dëshirat si rezultat i aftësisë së tij për të drejtuar hormonet e dëshirës, ​​për të rritur prirjen tuaj dhe për të ngritur nivelet e vitalitetit tuaj.

Fara liri

Ngrënia e farave të lirit me darkat tuaja mund t'ju mundësojë të ndiheni të kompletuar në veten tuaj për një afat kohor më të zgjatur, duke pasur parasysh faktin se ato përmbajnë ngjitës, një fibër xhel, e tretshme në ujë, që pengon stomakun tuaj nga pastrimi shumë i shpejtë. Kështu, ju merrni më shumë suplemente dhe mbeteni të kënaqur. Farat e lirit janë gjithashtu të ngarkuara me yndyrna të ngurta, kështu që ju mundësojnë të ndiheni të plotësuar ndërkohë që hani më pak kalori.

Ushqim me fibra

Filamente dietike, pavarësisht nëse janë nga burime ushqimore apo në formë të përqendruar shtesë; janë përdorur për një kohë të gjatë për të ruajtur paprekshmërinë dhe mirëqenien e zemrës. Ushqimet e shumta të pasura me fibra janë gjithashtu të trasha në mënyrë të shëndetshme, që do të thotë se ju merrni më shumë vlerë për paratë tuaja dietike dhe ndihmoni në shmangien e tharjes ose mungesës.

Ushqime të shijshme

Fiksimet normalisht të shijshme si kajani, piper i zi, xhenxhefili, luleradhiqe ose kanella mund të ndihmojnë në ndërtimin e kapacitetit të trupit tuaj për të konsumuar yndyrë, për të mbytur nivelet e urisë, për të standardizuar nivelet e glukozës, për të ulur dëmtimin e radikalëve të lirë që lidhen me maturimin dhe për të ulur dëshirën tuaj për ëmbëlsira.

Uji

E fundit por jo më e vogla, padyshim, ujë! Pini jo më pak se dy gota ujë përpara se të hani një festë. Trajtimi i ujit në ditët e sotme është i varur nga të shumtë në dritën e faktit se ai ndihmon në uljen e peshës si dhe ndihmon në nxjerrjen e helmeve nga trupi ynë!

Efikasiteti i suplementeve për shtypjen e oreksit

Suplementet për shtypjen e oreksit kanë treguar rezultate premtuese për të ndihmuar individët të menaxhojnë oreksin e tyre, të kontrollojnë dëshirat dhe të arrijnë objektivat e menaxhimit të peshës. Ndërsa përvojat individuale mund të ndryshojnë, këto suplemente janë lavdëruar për potencialin e tyre për të reduktuar marrjen e kalorive, për të nxitur ngopjen dhe për të mbështetur zakonet e shëndetshme të të ngrënit kur përdoren së bashku me një dietë të ekuilibruar dhe stërvitje të rregullt.

Është e rëndësishme të zgjidhni markat dhe produktet me reputacion kur merren parasysh suplementet për shtypjen e oreksit. Kërkoni suplemente që i janë nënshtruar testimit të cilësisë dhe i përmbahen standardeve rregullatore.

Leximi i rishikimeve të klientëve dhe konsultimi me profesionistët e kujdesit shëndetësor mund të sigurojë gjithashtu njohuri të vlefshme për efektivitetin dhe sigurinë e suplementeve specifike.

Përfitimet e suplementeve për shtypjen e oreksit

 1. Dëshirat e reduktuara: Suplementet për shtypjen e oreksit mund të ndihmojnë individët të menaxhojnë dëshirat e tyre për ushqime të pashëndetshme, duke reduktuar gjasat për të ngrënë tepër dhe duke promovuar zgjedhje më të shëndetshme ushqimore.
 2. Kontrolli i porcionit: Duke nxitur ndjenjën e ngopjes dhe ngopjes, këto suplemente mund të mbështesin kontrollin e porcionit dhe të ndihmojnë individët të mbajnë një deficit kalori për humbje peshe.
 3. Zakonet e shëndetshme të të ngrënit: Suplementet për shtypjen e oreksit mund të kontribuojnë në zhvillimin e zakoneve më të shëndetshme të të ngrënit duke reduktuar ushqimin e pamend dhe duke promovuar praktikat e të ngrënit të kujdesshëm.
 4. Mbështetje për menaxhimin e peshës: Kur kombinohen me një dietë të ekuilibruar dhe stërvitje të rregullt, këto suplemente mund të ofrojnë mbështetje të vlefshme në arritjen dhe ruajtjen e një peshe të shëndetshme.

Të mirat dhe të këqijat e suplementeve për shtypjen e oreksit

Përparësitë e suplementeve për shtypjen e oreksit

Suplementet për shtypjen e oreksit kanë tendencë të ndihmojnë në:

 • Minimizimi i dëshirave për ushqim.
 • Ndihmon në rritjen e shkallës metabolike.
 • Duke mbytur natyrshëm dëshirën tuaj për ushqim për kontrollin e urisë.
 • Pesha fatkeqësi çdo ditë.

Disavantazhet e suplementeve për shtypjen e oreksit

Suplementët për shtypjen e oreksit mund të mos jenë të dobishëm për shkak të:

 • Avantazhi afatshkurtër.
 • Çështjet e çorientimit.

konkluzioni

Suplementet për shtypjen e oreksit ofrojnë një zgjidhje natyrale dhe efektive për individët që kërkojnë të rregullojnë dëshirat e tyre dhe të menaxhojnë oreksin e tyre për menaxhim të suksesshëm të peshës. Duke nxitur ndjenjën e ngopjes, duke reduktuar marrjen e kalorive dhe duke mbështetur zakonet e të ushqyerit të shëndetshëm, këto suplemente mund të ndihmojnë individët në arritjen e qëllimeve të tyre për humbje peshe dhe në mbajtjen e një stili jetese të ekuilibruar.

Këto janë një pjesë e supresantëve karakteristikë të oreksit që do t'i japin shumë përparësi trupit tuaj, si dhe sinqerisht dhe racionalisht. Përkundër faktit se ato mund të kenë disa dobësi, por në planin afatgjatë përfitimet e ofruara nga suplemente të tilla janë të padiskutueshme.

Unë rekomandoj këto suplemente për shtypjen e oreksit

Ndani këtë faqe

9 përgjigjet në "Suplemente për shtypjen e oreksit

 1. berber

  Mirënjohje për babain tim që më tha në lidhje me këtë faqe interneti, kjo faqe interneti është sinqerisht
  jashtëzakonshme.

 2. bandar

  Çkemi. Zbulova blogun tuaj përdorimin e msn. Ky është një artikull me të vërtetë i shkruar mjeshtërisht në lidhje me shtypësit e oreksit. Do të sigurohem që ta shënoj dhe do të kthehem për të mësuar më shumë nga informacionet tuaja të dobishme. Faleminderit për postimin. Do të rikthehem patjetër.

 3. Ju keni bërë disa pika të mira atje. Shikova në ueb për më shumë informacion rreth çështjes dhe zbulova se shumica e njerëzve do të shkojnë së bashku me pikëpamjet tuaja në këtë sajt.

 4. elmerarriola

  Në fakt është një informacion i madh dhe i dobishëm.
  Jam i lumtur që thjesht e ndave këtë informacion të dobishëm me ne.
  Ju lutemi na qëndroni të përditësuar si kjo. Faleminderit për ndarjen.

 5. eugenia_derrick

  Vetëm dëshira për të thënë se artikulli juaj është po aq befasues. Të
  qartësia në postimin tuaj është thjesht e madhe dhe mund të supozoja
  ju jeni ekspert në këtë temë. Mirë me lejen tuaj më lejoni të kap tuajën
  ushqim për të mbajtur të përditësuar me postimin e ardhshëm. Faleminderit një milion dhe ju lutem vazhdoni punën e kënaqshme.

 6. las

  A ka faqja juaj një faqe kontakti? E kam të vështirë ta gjej
  por, do të doja t'ju dërgoja një email. Unë kam disa ide kreative për blogun tuaj
  mund të jeni të interesuar të dëgjoni. Sido që të jetë, uebsajt i shkëlqyeshëm dhe mezi pres ta shoh atë të përmirësohet me kalimin e kohës.

 7. sabrina

  Në të vërtetë është shumë e vështirë në këtë jetë të ngarkuar të dëgjosh lajme në televizion, kështu që unë thjesht përdor internetin për këtë arsye dhe marr lajmet më të nxehta.

 8. ABC

  Postim i shkëlqyer. Dikur e kontrolloja vazhdimisht këtë blog dhe jam i impresionuar! Informacion shumë i dobishëm. Për një kohë të gjatë po kërkoja këtë informacion të caktuar në lidhje me shtypjen e oreksit. Faleminderit dhe suksese.