Додатоци за блокирање на маснотии

Страдате од проблемот со прекумерна тежина и не можете да ја контролирате вашата исхрана? Тогаш е вистинско време да се вклучите во акција и да изгубите тежина. Време е да излезете на пазар и да купите некои додатоци за блокирање на маснотии бидејќи тоа може да биде најдобрата опција за да го доведете вашето тело во форма.

Без сомнение, рутинските вежби и правилната исхрана можат да ви помогнат да ги постигнете посакуваните резултати, но ако веќе сте следеле таква рутина или план за исхрана, време е да го забрзате процесот на согорување на мастите. Додатоците за блокирање на маснотии може да бидат најдобрата опција доколку за вашето започнување е потребна помош. Значи, прво да разбереме што се овие додатоци.

Кои се додатоците за блокирање на маснотии?

Додатоците за блокирање маснотии се здобија со популарност како потенцијално решение за поединци кои сакаат да ги подобрат напорите за губење на тежината со инхибирање на апсорпцијата на мастите во исхраната. Овие додатоци нудат неинвазивен пристап за управување со тежината, обезбедувајќи поддршка во намалувањето на внесот на калории и промовирање на поздрав состав на телото.

Лаички кажано, додатоците за блокирање на мастите се оние додатоци кои го зголемуваат метаболизмот на телото и помагаат во претворање на телесните масти во енергија. Овие додатоци помагаат во процесот на слабеење и обично доаѓаат во различни форми како пијалоци или апчиња.

За некој што сака да ги блокира телесните маснотии и да изгуби тежина, неопходно е да го избере најдоброто погодно што одговара на неговото/нејзиното тело. Бидејќи има многу додатоци достапни на пазарот, затоа, неопходно е да направите домашна задача пред да го изберете најдобриот за вас. Се препорачува правилно да ја прочитате етикетата и да се консултирате со лекар пред да го финализирате додатокот што ќе го консумирате.

Како функционираат додатоците за блокирање маснотии

Додатоците за блокирање на маснотии работат со таргетирање на ензимите одговорни за разградување на мастите во исхраната во дигестивниот систем. Овие додатоци често содржат состојки кои ја инхибираат активноста на липазата, ензимот кој го олеснува варењето на мастите. Со блокирање на дејството на липазата, овие додатоци може да ја намалат апсорпцијата на мастите во исхраната, што доведува до намалување на вкупниот внес на калории.

Една клучна состојка која се наоѓа во додатоците за блокирање на маснотии е хитозанот, влакно кое произлегува од лушпите на раковите. Што е хитозан?

Хитозанот има способност да се врзува за мастите во исхраната во дигестивниот тракт, формирајќи комплекс кој не може да се апсорбира од телото. Наместо тоа, врзаните масти се елиминираат преку столицата, намалувајќи го бројот на калории апсорбирани од мастите во исхраната.

Понатаму, додатоците за блокирање маснотии може да вклучуваат состојки како екстракт од бел бубрег, кој го инхибира варењето на јаглехидратите и може индиректно да ја намали апсорпцијата на мастите.

Состојки на додатоци за блокирање на маснотии

Најчестите состојки кои се наоѓаат во додатоците за блокирање маснотии вклучуваат:

 1. Хитозан: Добиен од лушпите на раковите, хитозанот е влакно што се врзува за мастите од исхраната во дигестивниот тракт, спречувајќи ја нивната апсорпција и олеснувајќи ја нивната елиминација од телото.
 2. Екстракт од бел бубрежен грав: Овој екстракт содржи фазоламин, ензимски инхибитор кој го блокира варењето на јаглехидратите. Со инхибиција на варењето на јаглени хидрати, индиректно ја намалува апсорпцијата на мастите бидејќи јаглехидратите често се консумираат заедно со мастите во исхраната.
 3. Garcinia Cambogia: Овој екстракт од тропско овошје содржи хидроксицитрична киселина (HCA), за која се верува дека го инхибира ензимот наречен цитрат лиаза кој е вклучен во производството на масти во телото. Со блокирање на овој ензим, тој може да помогне да се намали акумулацијата на маснотии.
 4. Екстракт од зелен чај: Зелениот чај е богат со катехини, кои се антиоксиданси кои се поврзани со различни здравствени придобивки, вклучително и потенцијално губење на тежината. Катехините, особено епигалокатехин галат (EGCG), може да помогнат во зголемување на оксидацијата на мастите и термогенезата, што доведува до зголемено согорување на калории.
 5. Конјугирана линолеинска киселина (CLA): CLA е вид на масна киселина која се наоѓа во месото и млечните производи. Се верува дека помага во намалување на телесните масти преку инхибиција на складирањето на маснотии и промовирање на разградувањето на мастите за енергија.
 6. Лушпа од псилиум: Лушпата од псилиум е растворливо влакно кое ја апсорбира водата и формира супстанца слична на гел во дигестивниот тракт. Тоа може да помогне да се промовира чувството на ситост, да се намали апетитот и да помогне во регулирањето на движењата на дебелото црево.
 7. Јаболков оцет: Се тврди дека јаболковиот оцет има бројни здравствени придобивки, вклучително и управување со тежината. Може да помогне да се намали складирањето маснотии, да се зголеми согорувањето на мастите и да се подобри чувствителноста на инсулин, што доведува до потенцијални ефекти за губење на тежината.

Ефикасноста на додатоците за блокирање на маснотии

Додатоците за блокирање маснотии покажаа ветувачки резултати во помагањето на губење на тежината преку намалување на апсорпцијата на мастите во исхраната. Иако индивидуалните искуства може да се разликуваат, овие додатоци се пофалени за нивниот потенцијал да ја поддржат контролата на калориите, да промовираат намалување на маснотиите и да придонесат за управување со тежината кога се користат заедно со урамнотежена исхрана и редовно вежбање.

Важно е да изберете реномирани брендови и производи кога размислувате за додатоци за блокирање маснотии. Побарајте додатоци кои биле подложени на тестирање на квалитетот и се придржуваат до регулаторните стандарди. Читањето на прегледите на клиентите и консултацијата со здравствените работници, исто така, може да обезбеди вредни сознанија за ефективноста и безбедноста на одредени додатоци.

Видови додатоци за блокирање маснотии

 1. Блокатори на масти - овие додатоци тврдат дека се ослободуваат од телесните масти. Направен од дериват на школки наречен и хитосан, тој се грижи секогаш кога хитозанот влегува во телото да ги врзува сите масти присутни во храната и да не му дозволи на телото да ги апсорбира мастите. Единствениот недостаток поврзан со таквите суплементи е тоа што овие блокатори на масти исто така го блокираат телото да ги апсорбира сите витални хранливи материи што му се потребни на телото.
 2. Додатоци за метаболизам - Како што сугерира името, овие типови додатоци се фокусираат на зголемување на метаболизмот во телото, така што телото може да ја консумира целата храна. Најчестиот лек, т.е. кофеинот, ослободува хормони кои го поттикнуваат забрзувањето на метаболизмот. Треба да се има на ум дека прекумерната употреба на такви додатоци може да има негативен ефект врз телото бидејќи може да го забави процесот на метаболизам наместо самоодржување. Овој тип на додатоци за согорување маснотии не ја одржуваат ефикасноста.
 3. Додатоци за апетит - ова може да биде најдобриот додаток што треба да го пробате за слабеење и согорување маснотии. Тие се направени за да го спречат гладот ​​и да им дозволат на другите да чувствуваат дека имаат премногу храна. Овие додатоци помагаат да се намали апетитот во текот на денот.

Придобивките од додатоците за блокирање маснотии

 1. Намалена апсорпција на маснотии: Додатоци за блокирање маснотии може да помогнат да се намали апсорпцијата на мастите во исхраната, што резултира со намалување на вкупниот внес на калории и поддршка на напорите за губење на тежината.
 2. Контрола на калории: со инхибиција на апсорпцијата на маснотии, овие додатоци можат да им помогнат на поединците да одржат калориски дефицит, што е клучно за губење на тежината.
 3. Засилено губење на тежината: Кога се комбинираат со урамнотежена исхрана и редовно вежбање, додатоците за блокирање маснотии можат да придонесат за подобрено губење на тежината и да промовираат поздрав состав на телото.
 4. Поддршка за здрави навики во исхраната: Додатоците за блокирање на маснотиите можат да дејствуваат како корисна алатка за охрабрување на поединците да направат поздрав избор на храна, бидејќи стравот од прекумерна апсорпција на маснотии може да ги одврати од конзумирање на храна богата со маснотии.

Добрите и лошите страни на додатоците за блокирање маснотии

Добрите страни на додатоците за блокирање маснотии

 • Тие се ефтини.
 • Тие играат важна улога во намалувањето на нивото на шеќер.
 • Додатоци за блокирање на мастите помагаат во забавување на варењето на јаглехидратите.

Недостатоци на додатоците за блокирање маснотии

 • Таквите додатоци се одговорни за појава на надуеност, болки во стомакот и гасови.
 • Потребно е долго време за да се добијат посакуваните резултати.

Заклучок

Како што се вели „Подобро е да се спречи отколку да се лекува“ затоа, ако сте страдале од проблеми како прекумерна тежина, нерамнотежа во метаболизмот или желудникот, подобро е да барате додатоци за блокирање на мастите бидејќи таквите додатоци можат да ви помогнат да се ослободите од таквите проблеми.

Додатоците за блокирање маснотии нудат ефикасно решение за поединци кои сакаат да ги подобрат напорите за губење на тежината преку инхибиција на апсорпцијата на мастите.Со намалување на апсорпцијата на мастите во исхраната, овие додатоци можат да ја поддржат контролата на калориите, да промовираат губење на тежината и да помогнат во развојот на поздрави навики во исхраната за урамнотежен начин на живот.

Ги препорачувам овие додатоци за блокирање на маснотии

Споделете ја оваа страница