Suplemente që bllokojnë yndyrën

Vuani nga problemi i mbipeshës dhe nuk jeni në gjendje të kontrolloni dietën tuaj? Atëherë është koha e duhur për të hyrë në veprim dhe për të humbur pak peshë. Është koha për të dalë në treg dhe për të blerë disa suplemente për bllokimin e yndyrës pasi mund të jetë alternativa më e mirë për të sjellë trupin tuaj në formë.

Pa dyshim që ushtrimet rutinë dhe një dietë e duhur mund t'ju ndihmojnë për të arritur rezultatet e dëshiruara, por nëse tashmë e keni ndjekur një rutinë të tillë ose një plan diete, është koha për të përshpejtuar procesin e djegies së yndyrës. Suplementet për bllokimin e yndyrës mund të jenë alternativa më e mirë nëse e juaja kërkon ndihmë në fillim. Pra, le të kuptojmë së pari se cilat janë saktësisht këto suplemente.

Cilat janë suplementet për bllokimin e yndyrës?

Suplementet bllokues të yndyrës kanë fituar popullaritet si një zgjidhje e mundshme për individët që kërkojnë të rrisin përpjekjet e tyre për humbje peshe duke penguar përthithjen e yndyrave dietike. Këto suplemente ofrojnë një qasje jo-invazive për menaxhimin e peshës, duke ofruar mbështetje në reduktimin e marrjes së kalorive dhe promovimin e një përbërjeje më të shëndetshme të trupit.

Në termin laik, suplementet që bllokojnë yndyrën janë ato suplemente që rrisin metabolizmin e trupit dhe ndihmojnë në shndërrimin e yndyrës së trupit në energji. Këto suplemente ndihmojnë në procesin e humbjes së peshës dhe zakonisht vijnë në forma të ndryshme si pije ose pilula.

Për dikë që kërkon të bllokojë yndyrën e trupit dhe të humbasë peshë, është e nevojshme të zgjedhë atë më të mirën e përshtatshme që i përshtatet trupit të tij/saj. Meqenëse ka shumë suplemente të disponueshme në treg, prandaj, është e nevojshme të bëni detyrat e shtëpisë përpara se të zgjidhni më të mirën për ju. Sugjerohet të lexoni mirë etiketën dhe të konsultoheni me mjekun përpara se të finalizoni suplementin që do të konsumoni.

Si funksionojnë suplementet për bllokimin e yndyrës

Suplementet që bllokojnë yndyrën funksionojnë duke synuar enzimat përgjegjëse për zbërthimin e yndyrave dietike në sistemin tretës. Këto suplemente shpesh përmbajnë përbërës që pengojnë aktivitetin e lipazës, enzimës që lehtëson tretjen e yndyrës. Duke bllokuar veprimin e lipazës, këto suplemente mund të zvogëlojnë përthithjen e yndyrave dietike, duke çuar në një ulje të marrjes së përgjithshme të kalorive.

Një përbërës kyç që gjendet në suplementet që bllokojnë yndyrën është chitosan, një fibër që rrjedh nga lëvozhgat e krustaceve. Çfarë është chitosan?

Kitozani ka aftësinë të lidhet me yndyrnat dietike në traktin tretës, duke formuar një kompleks që nuk mund të përthithet nga trupi. Në vend të kësaj, yndyrnat e lidhura eliminohen përmes jashtëqitjes, duke zvogëluar numrin e kalorive të përthithura nga yndyra dietike.

Për më tepër, suplementet për bllokimin e yndyrës mund të përfshijnë përbërës të tillë si ekstrakt i fasules së bardhë, i cili pengon tretjen e karbohidrateve dhe mund të zvogëlojë në mënyrë indirekte thithjen e yndyrës.

Përbërësit e suplementeve që bllokojnë yndyrën

Përbërësit më të zakonshëm që gjenden në suplementet për bllokimin e yndyrës përfshijnë:

 1. Kitosani: Rrjedh nga lëvozhgat e krustaceve, kitosan është një fibër që lidhet me yndyrnat dietike në traktin tretës, duke parandaluar përthithjen e tyre dhe duke lehtësuar eliminimin e tyre nga trupi.
 2. Ekstrakt i fasules së bardhë të veshkave: Ky ekstrakt përmban fazaolamin, një frenues enzimë që bllokon tretjen e karbohidrateve. Duke penguar tretjen e karbohidrateve, në mënyrë indirekte zvogëlon thithjen e yndyrës pasi karbohidratet shpesh konsumohen së bashku me yndyrnat dietike.
 3. Garcinia Cambogia: Ky ekstrakt i frutave tropikale përmban acid hidroksicitrik (HCA), i cili besohet se pengon një enzimë të quajtur citrate liazë që është e përfshirë në prodhimin e yndyrave në trup. Duke bllokuar këtë enzimë, mund të ndihmojë në reduktimin e akumulimit të yndyrës.
 4. Ekstrakt i çajit jeshil: Çaji jeshil është i pasur me katekina, të cilat janë antioksidantë që janë shoqëruar me përfitime të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë humbjen e mundshme të peshës. Katekinat, veçanërisht epigallocatechin gallate (EGCG), mund të ndihmojnë në rritjen e oksidimit të yndyrës dhe termogjenezës, duke çuar në djegie të shtuar të kalorive.
 5. Acidi linoleik i konjuguar (CLA): CLA është një lloj acidi yndyror që gjendet në mish dhe në produktet e qumështit. Besohet se ndihmon në reduktimin e yndyrës së trupit duke penguar ruajtjen e yndyrës dhe duke nxitur ndarjen e yndyrave për energji.
 6. Lëvorja e psiliumit: Lëvorja e psiliumit është një fibër e tretshme që thith ujin dhe formon një substancë të ngjashme me xhel në traktin tretës. Mund të ndihmojë në nxitjen e ndjenjës së ngopjes, të zvogëlojë oreksin dhe të ndihmojë në rregullimin e lëvizjeve të zorrëve.
 7. Uthulla e mollës: Uthulla e mollës është pretenduar se ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë menaxhimin e peshës. Mund të ndihmojë në reduktimin e depozitimit të yndyrës, rritjen e djegies së yndyrës dhe përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës, duke çuar në efekte të mundshme të humbjes së peshës.

Efikasiteti i suplementeve për bllokimin e yndyrës

Suplementet që bllokojnë yndyrën kanë treguar rezultate premtuese për të ndihmuar në humbjen e peshës duke reduktuar përthithjen e yndyrave dietike. Ndërsa përvojat individuale mund të ndryshojnë, këto suplemente janë vlerësuar për potencialin e tyre për të mbështetur kontrollin e kalorive, për të promovuar reduktimin e yndyrës dhe për të kontribuar në menaxhimin e peshës kur përdoren së bashku me një dietë të ekuilibruar dhe stërvitje të rregullt.

Është e rëndësishme të zgjidhni marka dhe produkte me reputacion kur merrni parasysh suplementet që bllokojnë yndyrën. Kërkoni suplemente që i janë nënshtruar testimit të cilësisë dhe i përmbahen standardeve rregullatore. Leximi i rishikimeve të klientëve dhe konsultimi me profesionistët e kujdesit shëndetësor mund të sigurojë gjithashtu njohuri të vlefshme për efektivitetin dhe sigurinë e suplementeve specifike.

Llojet e suplementeve për bllokimin e yndyrës

 1. Bllokuesit e yndyrës – Këto suplemente pretendojnë se heqin qafe yndyrën e trupit. E bërë nga derivati ​​i butakëve i quajtur edhe Chitosan, siguron që sa herë që Chitosan hyn në trup të lidh të gjithë yndyrën e pranishme në ushqim dhe të mos e lejojë trupin të thithë yndyrën. E vetmja pengesë që lidhet me suplemente të tilla është se këta bllokues të yndyrës bllokojnë gjithashtu trupin nga thithja e të gjithë lëndëve ushqyese jetike që i nevojiten trupit.
 2. Suplemente me energji metabolike – Siç sugjeron edhe emri, këto lloj suplementesh fokusohen në rritjen e metabolizmit të trupit, në mënyrë që trupi të mund të konsumojë të gjithë ushqimin. Droga më e zakonshme, d.m.th., kafeina çliron hormone që nxisin një përshpejtim të metabolizmit. Duhet të kihet parasysh se përdorimi i tepërt i këtyre suplementeve mund të ketë një efekt negativ në trup pasi mund të ngadalësojë procesin e metabolizmit në vend të vetë-ruajtjes. Ky lloj i suplementeve për djegien e yndyrës nuk ruan efektivitetin.
 3. Suplementet e oreksit – Ky mund të jetë suplementi më i mirë që duhet të provoni për të humbur peshë dhe djegur dhjamin. Ato janë krijuar për të penguar urinë dhe për t'i lënë të tjerët të ndiejnë se kanë shumë ushqim. Këto suplemente ndihmojnë në frenimin e oreksit gjatë gjithë ditës.

Përfitimet e suplementeve për bllokimin e yndyrës

 1. Absorbimi i reduktuar i yndyrës: Suplementet që bllokojnë yndyrën mund të ndihmojnë në reduktimin e përthithjes së yndyrave dietike, duke rezultuar në një ulje të marrjes së përgjithshme të kalorive dhe duke mbështetur përpjekjet për humbje peshe.
 2. Kontrolli i kalorive: Duke penguar përthithjen e yndyrës, këto suplemente mund të ndihmojnë individët në ruajtjen e një deficiti kalorish, i cili është vendimtar për humbjen e peshës.
 3. Humbje peshe e përmirësuar: Kur kombinohen me një dietë të ekuilibruar dhe ushtrime të rregullta, suplementet që bllokojnë yndyrën mund të kontribuojnë në humbjen e shtuar të peshës dhe të promovojnë një përbërje më të shëndetshme të trupit.
 4. Mbështetje për shprehitë e shëndetshme të të ushqyerit: Suplementet që bllokojnë yndyrën mund të veprojnë si një mjet i dobishëm për të inkurajuar individët që të bëjnë zgjedhje më të shëndetshme ushqimore, pasi frika nga përthithja e tepërt e yndyrës mund t'i pengojë ata të konsumojnë ushqime me yndyrë të lartë.

Të mirat dhe të këqijat e suplementeve për bllokimin e yndyrës

Përparësitë e suplementeve për bllokimin e yndyrës

 • Ato janë të lira.
 • Këto luajnë një rol të rëndësishëm në uljen e nivelit të sheqerit.
 • Suplementet që bllokojnë yndyrën ndihmojnë në ngadalësimin e tretjes së karbohidrateve.

Disavantazhet e suplementeve për bllokimin e yndyrës

 • Suplemente të tilla janë përgjegjëse për të shkaktuar fryrje, dhimbje barku dhe gazra.
 • Duhet shumë kohë për të marrë rezultatet e dëshiruara.

konkluzioni

Siç thuhet "Parandalimi është më mirë se kurimi" prandaj, nëse keni vuajtur nga probleme të tilla si mbipesha, çekuilibri në metabolizëm ose stomaku, është më mirë të kërkoni suplemente që bllokojnë yndyrën, pasi suplemente të tilla mund t'ju ndihmojnë për të hequr qafe probleme të tilla.

Suplementet për bllokimin e yndyrës ofrojnë një zgjidhje efektive për individët që kërkojnë të rrisin përpjekjet për humbje peshe duke penguar përthithjen e yndyrës.Duke reduktuar përthithjen e yndyrave dietike, këto suplemente mund të mbështesin kontrollin e kalorive, të nxisin humbjen e peshës dhe të ndihmojnë në zhvillimin e zakoneve më të shëndetshme të të ngrënit për një mënyrë jetese të ekuilibruar.

Unë rekomandoj këto suplemente që bllokojnë yndyrën

Ndani këtë faqe