Suplemente për trajtimin e obezitetit

trajtimi i obezitetit

Obeziteti është një problem i madh shëndetësor në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën. Është në rritje si tek fëmijët ashtu edhe tek të rriturit. Përafërsisht një e treta e amerikanëve janë obezë. Kostot e kujdesit shëndetësor të obezitetit janë të konsiderueshme. Kjo përfshin marrjen e suplementeve për trajtimin e obezitetit, koston e operacioneve për humbje peshe, medikamente me recetë, si dhe efekte dytësore si vdekjet dhe trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga mbipesha.

Çfarë është Obeziteti?

Obeziteti është një gjendje komplekse që prek më shumë se një miliard njerëz në mbarë botën. Karakterizohet nga yndyra e tepërt e trupit, e cila mund të shkaktohet nga trashëgimia, ushqimi, mosha dhe pasiviteti fizik ose nga disa medikamente pa recetë ose me recetë.

Obeziteti është gjithashtu një faktor rreziku i njohur për sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë, diabetin, apnenë e gjumit, sëmundjen e fshikëzës së tëmthit, osteoartritin dhe disa lloje të kancerit.

Kur flasim për obezitetin, zakonisht nënkuptojmë praninë e shumë yndyrës në trup, e cila mund t'ju vërë në rrezik për probleme serioze mjekësore. Njerëzit me obezitet mund ta kenë të vështirë të humbin peshë, edhe kur përpiqen shumë për ta bërë këtë.

Shkaqet e obezitetit

Shkaqet e obezitetit janë komplekse dhe ndryshojnë nga personi në person. Pjesërisht, disa njerëz janë gjenetikisht të predispozuar ndaj obezitetit, me llojet e trupit të tyre që kanë më shumë gjasa të ruajnë yndyrë.

Në përgjithësi, obeziteti shkaktohet nga një çekuilibër midis kalorive të konsumuara dhe kalorive të djegura.

Shumica e njerëzve me obezitet vuajnë nga yndyra e tepërt e trupit. Konsumimi i tepërt i kalorive dhe mungesa e aktivitetit fizik janë gjithashtu faktorë që luajnë rol në shtimin e peshës.

Obeziteti është shkaku kryesor i vdekjeve dhe paaftësisë së parandalueshme në Shtetet e Bashkuara. Shkalla e obezitetit në mbarë botën po rritet dhe pritet të vazhdojë të rritet në vitet e ardhshme (OBSH 2015).

Faktorët e rrezikut të mbipeshes

Rreziqet për t'u bërë obezë dhe pasojat e të qenit i trashë janë po aq të ndryshme sa edhe njerëzit që janë obezë. Faktorët e rrezikut për obezitetin mund të gjenden pothuajse në çdo komunitet, pavarësisht nga shkalla e përgjithshme e obezitetit. Është e rëndësishme të kuptohen plotësisht këta faktorë rreziku për të ndihmuar më mirë njerëzit për të parandaluar dhe menaxhuar mbipeshën dhe obezitetin.

Faktorët më të zakonshëm të rrezikut për obezitetin janë: mosha, gjinia dhe gjenetika. Mosha e vjetër, gjinia, gjenetika dhe BMI më e lartë janë të gjithë faktorët kryesorë të rrezikut për obezitetin. Femrat kanë më shumë gjasa se meshkujt të jenë të trashë. Burrat dhe gratë e zeza dhe hispanike kanë më pak gjasa se burrat dhe gratë e bardha të jenë të trashë (CDC 2016).

Opsionet e trajtimit të obezitetit

Duhet të kuptojmë se trajtimi i obezitetit është një përpjekje komplekse që përfshin një sërë hapash, duke përfshirë edukimin, ndryshimin e sjelljes dhe aktivitetin fizik. Shumica e njerëzve që humbin peshë me sukses, e mbajnë atë. Trajtimet e mbipeshes mund t'i ndihmojnë njerëzit të humbin peshë dhe ta mbajnë atë.

Një sërë opsionesh për humbje peshe përfshijnë suplemente për trajtimin e obezitetit, medikamente me recetë dhe kirurgji.

Trajtimi më i zakonshëm për obezitetin është dieta dhe stërvitja. Trajtime të tjera të obezitetit përfshijnë pilula për humbje peshe, kirurgji bariatrike dhe kirurgji të anashkalimit të stomakut.

Kirurgji për humbje peshe

Një tjetër opsion, kirurgji për menaxhimin e peshës është më e zakonshme për njerëzit me një indeks të masës trupore (BMI) më shumë se 50, ose ata që nuk kanë qenë të suksesshëm në humbjen e peshës përmes dietës dhe stërvitjes.

Kirurgjia e obezitetit është një nga opsionet më të zakonshme dhe më të rrezikshme për trajtimin e obezitetit.

Një nga operacionet më të zakonshme është bypass-i i stomakut. Ky njihet gjithashtu si bypass laparoskopik gastrik, me rreth 135,000 operacione të kryera në SHBA në 2014 (Regjistrimi i SHBA 2015). Bypass-i gastrik është një procedurë kirurgjikale për humbje peshe që mund të ndryshojë traktin tretës të një personi për t'ju ndihmuar të humbni peshë më shpejt.

Një tjetër operacion i zakonshëm për humbje peshe është liposuksioni. Kjo është një procedurë kirurgjikale ku një tub i hollë futet përmes prerjeve në lëkurë për të hequr yndyrën e tepërt. Liposuksioni shpesh kryhet nën anestezi të përgjithshme dhe kërkon që pacientët të qëndrojnë gjatë natës në spital.

Gjatë kësaj procedure, shtresat e holla të yndyrës hiqen nga zona të ndryshme të trupit tuaj. Zonat më të zakonshme për liposuksion janë kofshët, shpina, krahët dhe barku. Ka shumë lloje të ndryshme të liposuksionit. Kirurgu juaj do të vendosë se cili është më i miri për ju bazuar në disa faktorë, duke përfshirë preferencat tuaja, gjendjen tuaj shëndetësore dhe sa nga yndyra juaj dëshironi të hiqni.

Medikamente për humbje peshe me recetë

Ilaçet për humbje peshe me recetë janë gjithashtu një opsion për disa njerëz me obezitet të cilët nuk kanë qenë në gjendje të arrijnë humbje të konsiderueshme në peshë përmes dietës dhe stërvitjes.

Shumica e medikamenteve për humbje peshe konsiderohen si një shtesë e dietës dhe stërvitjes.

Ilaçet për humbje peshe me recetë përdoren shpesh në lidhje me një dietë të shëndetshme dhe aktivitet të rregullt fizik.

Suplemente për trajtimin e obezitetit: Djegësit e dhjamit

Një tjetër opsion për disa njerëz me obezitet është djegia e yndyrës. Djegësit e dhjamit janë një lloj suplementi dietik pa recetë që janë krijuar për të ndihmuar njerëzit të humbin peshë duke e kthyer yndyrën e tepërt të trupit në energji.

Disa djegës dhjami përmbajnë përbërës aktivë të cilët kanë treguar se ndihmojnë njerëzit të humbin peshë duke rritur sasinë e kalorive që digjen gjatë ushtrimeve.

Përdorimi i djegësve të yndyrës nuk rekomandohet si një trajtim afatgjatë për humbje peshe.

Suplemente për trajtimin e obezitetit: shtypës të oreksit

Një shtypës i oreksit është një ilaç ose suplement që shtyp ose redukton oreksin. Shtypësit e oreksit punojnë për të reduktuar dëshirën për të ngrënë duke ulur kështu numrin e kalorive që njerëzit konsumojnë.

Njerëzit në përgjithësi humbin peshë kur përdorin frenues të oreksit.

Është e rëndësishme të theksohet se shtypësit e oreksit janë vetëm pjesë e një diete të shëndetshme dhe programit të stërvitjes. Ata nuk janë një zëvendësim për të bërë zgjedhje të shëndetshme të jetesës.

Suplemente për trajtimin e obezitetit: Përmirësues të metabolizmit

Një opsion tjetër për disa njerëz me obezitet është një përforcues i metabolizmit. Përforcuesit e metabolizmit janë suplemente dietike që janë krijuar për të rritur shkallën e metabolizmit bazë të trupit (sasinë e kalorive që trupi djeg kur është në pushim).

Përdorimi i një përforcuesi të metabolizmit nuk është një zëvendësim për të bërë zgjedhje të shëndetshme jetese.

Është e rëndësishme të theksohet se përdorimi i një përforcuesi të metabolizmit mund të shoqërohet me një rritje të rrezikut të efekteve anësore negative.

Suplemente për trajtimin e obezitetit: Suplemente me fibra

Suplementet me bazë fibra janë ato që përmbajnë fibra dietike. Fibra është një lloj karbohidrati që nuk mund të shpërbëhet tërësisht nga zorra e hollë.

Fibrat ju ndihmojnë të jeni të ngopur dhe të rregullt, gjë që mund t'ju ndihmojë të shmangni të ngrënit e tepërt dhe për rrjedhojë të humbni peshë, duke e bërë më të vështirë të hani sa më shumë.

Suplementet e fibrave përbëhen nga karbohidrate, vitamina, minerale dhe lëndë të tjera ushqyese dhe mund të ndihmojnë në ruajtjen e sistemeve të shëndetshme të tretjes, përmirësimin e shëndetit të tretjes dhe uljen e niveleve të kolesterolit. Gjithashtu ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke e bërë më të lehtë tretjen e ushqimit.

Unë rekomandoj këto suplemente për trajtimin e obezitetit

Ndani këtë faqe

Një përgjigje për “Suplemente për trajtimin e obezitetit

  1. ZK

    Një diskutim intrigues padyshim që ia vlen të komentohet. Unë besoj se ju duhet të shkruani më shumë për opsionet e trajtimit të obezitetit, mund të mos jetë një çështje tabu, por përgjithësisht njerëzit nuk flasin për këto çështje. Shumë faleminderit!!