Suplemente për djegien e yndyrës

Jeni të tensionuar për yndyrën e barkut të pranishme në trup? Dëshironi ta hiqni qafe atë sa më shpejt të jetë e mundur? Epo, ka një lajm të mirë për ju, pasi me ndihmën e suplementeve për djegien e yndyrës mund të arrini edhe një herë formë të përsosur dhe të jetoni pa tension.

Rëndësia e menaxhimit të peshës

Është vërtet e rëndësishme të ruani një peshë të shëndetshme dhe të mirë. Ka shumë suplemente që pretendojnë se ju ndihmojnë me humbjen e peshës. Por shumica e këtyre suplementeve janë në fakt të destinuara për dikë që tashmë ka një histori mjaft të mirë të humbjes së peshës.

Djegësit e dhjamit dhe ndryshimi i stilit të jetesës janë dy nga gjërat më të rëndësishme për të cilat duhet të mendoni kur dëshironi të humbni peshë dhe ta mbani atë.

Dieta dhe ushqimi

Mos harroni për ushqimin e duhur dhe dietën e shëndetshme. Për shumë njerëz, këtu po bëjnë gabimin e tyre. Shumë njerëz mendojnë se duhet të hanë më pak dhe të humbin peshë. Në vend të kësaj, ata bëjnë të kundërtën dhe hanë më shumë. Kur jeni në një djegës dhjami, ka shumë të ngjarë që të rrisni sasinë e kalorive që po merrni.

Një mënyrë jetese aktive

Një nga gjërat më të mëdha që do të vini re nëse jeni duke djegur yndyrë është se trupi juaj do të jetë më aktiv. Disa njerëz mendojnë se të shkosh në një djegës dhjami dhe të bëhesh më aktiv do të thotë që do të digjni më shumë yndyrë.

Kjo është e vërtetë, por suplementi do t'ju bëjë edhe më aktiv.

Trupi juaj do të bëhet më një djegës. Kur jeni më aktiv, metabolizmi i trupit tuaj do të rritet sepse jeni duke ushtruar shumë më tepër. Kjo gjithashtu do t'ju mundësojë të digjni më shumë kalori gjatë natës, edhe nëse jeni duke fjetur.

Cilat janë suplementet për djegien e yndyrës?

Le të zbulojmë së pari se çfarë janë në të vërtetë këto suplemente.

Suplementet për djegien e dhjamit ose djegësit e yndyrës janë produkte të dizajnuara për të hequr yndyrën e tepërt të trupit dhe për të përmirësuar pamjen dhe shëndetin e personit. Ekzistojnë lloje të ndryshme të djegësve të yndyrës në treg që synojnë të përmbushin kërkesat e ndryshme të përdoruesit. Disa suplemente synojnë reduktimin dhe shtypjen e oreksit, ndërsa të tjerat e bëjnë metabolizmin e trupit më të fortë për të ndihmuar procesin e tretjes më të shpejtë.

Përpara se të diskutojmë për ndonjë djegës dhjami, duhet të dimë se cilat janë lëndët ushqyese kryesore që trupi ynë ka nevojë për të mbajtur jetën. Këto janë karbohidratet, proteinat, yndyrnat dhe vitaminat. Të gjitha këto lëndë ushqyese janë të pranishme në sasi të ndryshme në ushqime të ndryshme. Arsyeja pse ka kërkesa të ndryshme për këto lëndë ushqyese është për faktin se trupi ynë ka nevojë për lloje të ndryshme ushqimi për të funksionuar siç duhet.

Nëse marrim lloje të ndryshme ushqimesh, ne kemi nevojë për sasi të ndryshme të lëndëve ushqyese të mësipërme për të mbajtur jetën. Kjo është ajo që e bën më të rëndësishëm përdorimin e suplementeve të ndryshëm. Një shtesë që mund të përmbushë të gjitha këto kërkesa do të ishte shumë efektive për të përmirësuar performancën tuaj. Kjo është kërkesa themelore e çdo programi për humbje peshe.

Si funksionojnë suplementet për djegien e yndyrës?

Lloje të ndryshme suplementesh për djegien e yndyrës kanë mënyrën e tyre të punës. Një lloj specifik i suplementit për djegien e yndyrës i njohur si suplement Thermogenic synon të rrisë metabolizmin e trupit për një kohë të caktuar.

Kohët e fundit, ajo është bërë një nga mënyrat më të mira për të humbur yndyrën e tepërt të trupit që mund të ndihmojë ata që përpiqen të humbin peshën e tyre.

Ky lloj suplementesh që është krijuar posaçërisht për atletët, peshëngritësit, ndërtuesit e trupit dhe ata që përpiqen të reduktojnë peshën e tepërt trupore mund të konsumohen nga kushdo në çdo grupmoshë.

Duke rritur metabolizmin e trupit të sasisë së yndyrës që është përthithur, rritet shpejtësia e djegies së asaj yndyre. Nga ana tjetër, pak suplemente kontrollojnë sasinë e yndyrës që përthithet në vend që ta djegin shpejt atë më vonë.

Disa elementë thelbësorë që ndihmojnë në djegien e yndyrës

Lloje të ndryshme aminoacidesh përdoren për djegien e yndyrave në trup dhe secila prej tyre funksionon ndryshe. Disa nga më kryesoret diskutohen si më poshtë: -

 1. Karnitina – Karnitina është aminoacide që shpejtojnë në mënyrë indirekte procesin metabolik të trupit. Ai grumbullon shumë shpejt të gjitha acidet yndyrore në trup dhe i transferon ato në të ashtuquajturën furrë metabolike. Kjo në thelb rrit shpejtësinë metabolike.
 2. Glutamine – Ky aminoacid i veçantë ndihmon në rritjen e energjisë totale të trupit e cila nga ana tjetër ndihmon në djegien e yndyrave. Me ndihmën e reaksioneve të ndryshme kimike, Glutamina shndërrohet në Glukozë e cila përthithet nga trupi.
 3. L-Arginine – Ky aminoacid njihet edhe si L-Arginine që ndihmon në shërimin e plagëve. Ndihmon gjithashtu metabolizmin e trupit të rritet, por ndryshe nga karnitina merr pjesë drejtpërdrejt në reagim.

Përparësitë e përdorimit të suplementeve për djegien e yndyrës

 • Kjo kursen shumë kohë. Metodat tradicionale si dieta apo ushtrimet kërkojnë javë apo edhe muaj për të treguar rezultate efektive.
 • Meqenëse shumica e suplementeve për djegien e yndyrës përdorin aminoacide si përbërës bazë të punës, nëse konsumohen në sasinë e duhur kjo mund të jetë shumë e shëndetshme për trupin.

Disavantazhet e përdorimit të suplementeve për djegien e yndyrës

 • Përdorimi i një suplementi për djegien e yndyrës për një periudhë të gjatë kohore rrit kortizolin, i cili është një hormon stresi.
 • Nëse përdoren më shumë se dozat e rekomanduara, atëherë mund të shtohen problemet që lidhen me ankthin.

Fjalët e fundit

Listat e të mirat dhe të këqijat nuk janë boshe në rastin e suplementeve për djegien e yndyrës. Mjekët rekomandojnë përdorimin e suplementeve për djegien e yndyrës, por e vetmja gjë që duhet mbajtur parasysh është përdorimi i përmbajtur i këtyre suplementeve. Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë natyrale për të humbur yndyrën e barkut, atëherë konsumimi i këtyre djegësve të dhjamit mund t'ju ndihmojë shumë.

Megjithatë, ju këshillojmë që këto suplemente t'i merrni vetëm për një periudhë të caktuar kohore deri në 6-8 muaj, dhe të mos shkoni për përdorim afatgjatë.

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë natyrale për të humbur yndyrën e barkut, atëherë konsumimi i këtyre pilulave për djegien e dhjamit mund t'ju ndihmojë shumë!

Unë rekomandoj këto suplemente për djegien e yndyrës

Ndani këtë faqe

4 përgjigjet në "Suplemente për djegien e yndyrës

 1. e arritshme

  Uau! Ꭲ blogu i tij duket tamam si ai im i vjetër! Është në një nën-ekt krejtësisht të ndryshëm, por ka pothuajse të njëjtin plan urbanistik dhe dizajn. Zgjedhje e jashtëzakonshme e ngjyrave!

 2. mala

  Faleminderit për ndarjen e informacionit tuaj në lidhje me Suplementet për Djegien e Yndyrave. I vlerësoj me të vërtetë përpjekjet tuaja dhe do të pres për shkrimet tuaja të mëtejshme, faleminderit edhe një herë.

 3. elsa

  Nëse dikush ka pikëpamjen e ekspertit në lidhje me suplementet për djegien e yndyrës, unë i sugjeroj atij/asaj të shkojë për të parë këtë blog, Vazhdoni punën e mirë!!!

 4. Jakobi

  Hej, unë jam për herë të parë këtu. Kam hasur në këtë artikull në lidhje me djegien e yndyrës dhe e kam gjetur vërtet të dobishëm dhe më ka ndihmuar shumë. Shpresoj të ofroj diçka dhe të ndihmoj të tjerët siç më keni ndihmuar mua.