Suplemente kundër rrudhave

A vuani nga rrudhat në fytyrë? Jeni lodhur duke aplikuar kremra të ndryshëm për të parandaluar rrudhat? Dëshironi të qëndroni të bukur si gjithmonë pa rrudha?

Rrudhat janë rrudha që formohen në sipërfaqen e lëkurës si pjesë e natyrshme e procesit të plakjes. Ato ndodhin për shkak të një kombinimi faktorësh, duke përfshirë uljen e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, reduktimin e hidratimit të lëkurës dhe rritjen e stresit oksidativ. Faktorët mjedisorë, si ekspozimi në diell dhe zakonet e jetesës, mund të kontribuojnë gjithashtu në zhvillimin e rrudhave.

Si të ndaloni rrudhat?

A mendoni se rezultatet nga produktet tuaja aktuale të kujdesit të lëkurës janë shumë të ashpra? A po kërkoni mënyra për të ndihmuar lëkurën tuaj të arrijë pamjen e saj natyrale pa kimikate të ashpra? Ky postim do të fokusohet në atë se si ta bëni lëkurën tuaj të duket e përsosur dhe si të ndaloni, trajtoni dhe parandaloni rrudhat pa kimikatet e ashpra të produkteve të kujdesit për lëkurën me recetë.

Tani në fakt është e mundur me ndihmën e suplementeve të rrudhave që janë të disponueshme në treg. Këto suplemente do t'ju ndihmojnë të minimizoni rrudhat dhe t'ju japin një pamje të lumtur.

Si fillim, mund të merrni një hidratues kundër plakjes dhe kjo do t'i japë lëkurës tuaj një pamje të butë dhe të lëmuar. Megjithatë, në mënyrë që të kujdeseni për rrudhat tuaja dhe t'i ndaloni ato plotësisht, duhet të merrni parasysh suplementet për trajtimin e rrudhave.

Çfarë janë suplementet kundër rrudhave?

Me kalimin e moshës, shfaqja e rrudhave dhe linjave të holla bëhet një shqetësim i zakonshëm. Ndërsa produktet e jashtme të kujdesit të lëkurës luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e lëkurës rinore, përdorimi i suplementeve kundër rrudhave ka fituar vëmendje si një qasje plotësuese.

Suplementet kundër rrudhave ofrojnë përfitime ushqyese për lëkurën tuaj dhe kështu e bëjnë atë aktive për të luftuar kundër rrudhave. Ato janë natyrale dhe nuk përmbajnë kimikate, kështu që nuk ndërhyjnë në funksionimin normal të trupit.

Kjo do të thotë se këto produkte janë një zgjedhje e shkëlqyer për ata që nuk duan të përdorin barna me recetë, por duan të marrin përfitimet e bukurisë natyrore dhe produkteve natyrore.

Ndryshe nga medikamentet me recetë, produktet natyrale për trajtimin e rrudhave janë më pak të kushtueshme dhe mund të merren në shtëpi pa asnjë frikë nga efektet anësore ose reagimet negative.

Si funksionojnë suplementet e rrudhave?

Suplementet e rrudhave veprojnë ngadalë në lëkurën tuaj duke parandaluar inflamacionin dhe radikalet e lira. Ato ju japin lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim duke parandaluar hiperpigmentimin që është një nga arsyet përgjegjëse për rrudhat. Ato ngadalësojnë efektet e plakjes në lëkurën tuaj.

Ato gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e shenjave të plakjes së parakohshme që mund të rezultojë në shfaqjen e rrudhave të lëkurës. Përfitimet e shtesave për trajtimin e rrudhave përfshijnë përmirësime në ngjyrën e lëkurës, strukturën, elasticitetin dhe pamjen e përgjithshme rinore të lëkurës.

Disa elementë thelbësorë që ndihmojnë në fshirjen e rrudhave

 • Acidet yndyrore Omega-3 – Prodhon yndyrna të mira në trup dhe përdoret më së shumti në suplementet e vajit të peshkut që jepen për parandalimin e rrudhave. Lufton kundër parregullsive të ndryshme të lëkurës dhe parandalon shfaqjen e rrudhave në lëkurë. Kapsulat e vajit të peshkut janë shumë të njohura si ilaç për parandalimin e rrudhave të lëkurës.
  Megjithatë, disa produkte që përmbajnë vaj peshku mund të shkaktojnë acarim të lëkurës. Prandaj, në këtë rast, duhet të merrni suplemente që përmbajnë acide të tjera yndyrore esenciale në mënyrë që të shmangni alergjitë dhe acarimin e lëkurës.
 • Acidi Alfa Lipoik ose ALA – Ka veti antioksiduese të cilat konsiderohen të jenë më të fuqishme se vitamina C dhe vitamina E. Zvogëlon inflamacionin në trup dhe parandalon shfaqjen e linjave të holla në lëkurën tuaj.
  Ka një efekt natyral në lëkurën tuaj dhe kështu është shumë i dobishëm për këdo me linja të holla. Redukton rrudhat dhe zbut lëkurën dhe zvogëlon shfaqjen e pikave të zeza gjithashtu.
 • Koenzima Q10 ose CoQ10 – Është një multivitaminë që ka veti anti-inflamatore. Shkatërron radikalet e lira në trup dhe në mënyrë indirekte ndihmon në heqjen e rrudhave në lëkurën tuaj. Ndërsa plakeni, keni nevojë për multivitamina për të mbrojtur lëkurën tuaj dhe për të ruajtur vitalitetin e lëkurës tuaj.
  Shumë njerëz nuk përdorin multivitamina sepse ndihen të parehatshëm me idenë e marrjes së një suplementi ditor. Megjithatë, ka prova shkencore që mbështesin nevojën për suplemente multivitamine. Sipas një studimi të vitit 2019 të publikuar në Journal of Nutrition, përdorimi i suplementeve multivitamine mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kancerit të lëkurës dhe është treguar se zvogëlon rrezikun e simptomave të plakjes së parakohshme.
 • Peptidet e kolagjenit – Kolagjeni është një proteinë që ofron mbështetje strukturore për lëkurën. Plotësimi me peptide të kolagjenit mund të ndihmojë në rimbushjen e niveleve të kolagjenit të trupit, duke përmirësuar elasticitetin e lëkurës dhe duke reduktuar shfaqjen e rrudhave.
 • Acidi Hialuronik – Acidi hialuronik është një substancë natyrale që ndihmon në ruajtjen e hidratimit dhe ngurtësimit të lëkurës. Plotësimi me acid hialuronik mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të lagështisë së lëkurës dhe zvogëlimin e dukshmërisë së linjave të imta.
 • Ekstrakt i farës së rrushit – Është një element i mrekullueshëm për të larguar rrudhat në lëkurë. Është një trajtim natyral për rikthimin e lëkurës që ndihmon në shërimin dhe zbutjen e acarimit të lëkurës. Ekstrakti i farës së rrushit është një ilaç i fuqishëm kundër plakjes dhe luftimit të akneve që ndihmon për të qetësuar dhe ndriçuar lëkurën tuaj, duke e lënë atë të shkëlqyeshme dhe të shëndetshme.
  I mban indet qelizore të hidratuara dhe shmang tharjen dhe rrudhat në lëkurë. E bën lëkurën tuaj të pastër dhe më të pastër se kurrë më parë dhe e bën lëkurën tuaj të lëmuar.
 • Vitaminë C – Është i mirë për lëkurën pasi parandalon dëmtimin e hershëm të qelizave dhe vonon procesin e procesit natyral të plakjes. Gjithashtu nxit prodhimin e kolagjenit, një lloj proteine ​​e nevojshme për lëkurën.
  Sa më shumë kolagjen të keni, aq më e fortë dhe lëkurë e lëmuar do të keni. Dhe kjo madje do të thotë që do të keni më pak shpërthime dhe më pak skuqje! Kjo është e rëndësishme për shumë arsye, duke përfshirë mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme dhe të duket më e re në të njëjtën kohë.
 • Vitamina E – Përmban një cilësi anti-inflamatore që mbron lëkurën tuaj nga efektet mjedisore. Rigjeneron qelizat e lëkurës dhe nxit prodhimin e qelizave. Antioksidantët në vitaminën E janë në gjendje të zbërthejnë radikalet e lira për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimi UV. Vitamina E është gjithashtu thelbësore për ruajtjen e tonit të shëndetshëm dhe rinor të lëkurës që kërkohet për të shmangur plakjen e parakohshme të lëkurës dhe për të ndihmuar në riparimin e lëkurës nga dëmtimi UV. Vitamina E ndihmon në rregullimin dhe balancimin e hormoneve për të nxitur rritjen dhe zhvillimin e shëndetshëm të qelizave të lëkurës.

Përfitimet e suplementeve kundër rrudhave

 1. Hidratim i përmirësuar i lëkurës: Suplementet kundër rrudhave që përmbajnë përbërës si acidi hialuronik dhe acidet yndyrore omega-3 mund të përmirësojnë hidratimin e lëkurës, duke e bërë lëkurën të duket më e shëndoshë dhe duke reduktuar dukshmërinë e linjave të imta.
 2. Rritja e prodhimit të kolagjenit: Peptidet e kolagjenit në suplementet kundër rrudhave mund të ndihmojnë në stimulimin e sintezës së kolagjenit të trupit, duke çuar në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës dhe një pamje më të lëmuar të lëkurës.
 3. Mbrojtja antioksiduese: Prania e antioksidantëve në këto suplemente ndihmon në neutralizimin e radikaleve të lira, të cilat mund të shkaktojnë stres oksidativ dhe të kontribuojnë në plakjen e parakohshme. Kjo mbrojtje mbështet lëkurën me pamje më të shëndetshme dhe redukton shfaqjen e rrudhave.
 4. Shëndeti holistik i lëkurës: Suplementet kundër rrudhave shpesh përmbajnë një kombinim të lëndëve ushqyese që promovojnë shëndetin e përgjithshëm të lëkurës. Ato kontribuojnë në një qasje holistike për kujdesin e lëkurës duke trajtuar aspekte të ndryshme të plakjes së lëkurës.

Të mirat dhe të këqijat e suplementeve kundër rrudhave

Përparësitë e përdorimit të suplementeve kundër rrudhave

 • Ato janë të përballueshme.
 • Këto suplemente gjenden lehtësisht në dyqanet mjekësore.
 • Suplementet kundër rrudhave përmirësojnë strukturën e lëkurës tuaj dhe e lënë lëkurën tuaj të lëmuar dhe të pastër.

Disavantazhet e përdorimit të suplementeve kundër rrudhave

 • Nëse mbidozohen, ato mund të shkaktojnë efekte anësore.
 • Është gjithmonë mirë të merrni këshillën e një mjeku përpara se të merrni këto suplemente.
 • Këto suplemente kërkojnë kohë për të treguar rezultate pozitive, ndaj duhet të prisni disa muaj për të parë rezultatin.

E vërteta pas suplementeve kundër rrudhave

Këto suplemente kundër rrudhave funksionojnë në kombinim me një dietë të duhur.

Megjithëse të gjithë këta elementë ushqyes janë të pranishëm në ushqimin tuaj, nëse merren si suplemente ato mund të japin rezultate efektive.

Megjithatë, është e rëndësishme të zgjidhni vetëm suplemente të sigurta bimore për trajtimin e rrudhave. Për më shumë informacion në lidhje me efikasitetin e suplementeve kundër rrudhave, ju lutemi vizitoni faqen duke përdorur lidhjen e mëposhtme.

Ndërsa suplementet kundër rrudhave mund të ofrojnë përfitime të mundshme në mbështetjen e lëkurës rinore, është e rëndësishme të theksohet se rezultatet individuale mund të ndryshojnë. Është e këshillueshme që të konsultoheni me një profesionist të kujdesit shëndetësor ose dermatolog përpara se të përfshini ndonjë suplement të ri në rutinën tuaj. Kombinimi i suplementeve me një regjim gjithëpërfshirës të kujdesit për lëkurën, mbrojtjen nga dielli, një dietë të shëndetshme dhe praktikat e stilit të jetesës mund të ndihmojnë në ushqyerjen e lëkurës tuaj nga brenda dhe promovimin e një çehre rrezatuese dhe rinore.

Unë rekomandoj këto suplemente Wrinkle

Ndani këtë faqe

4 përgjigjet në "Suplemente kundër rrudhave